Doğu Türkistan'da ardı ardına deprem yaşanıyor

 

Çin Deprem gözlem evi internet sitesine göre 28 Aralık günü yerel saat 11:16'da Aksu Eyaleti, Onsu İlçesinde 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ayrıca Aksu Eyaletine bağlı Şayar İlçesinde de 3.6 büyüklüğünde deprem yaşandığı bildirildi.

BU KEZ DAĞLIK ARAZİLER SALLANDI
Onsu’da Merkez üssü derinliği 100 kilometre ve enlemi 41,82 derece kuzey, boylamı 79,58 derece doğu, 5.7 büyüklüğünde deprem yaşandığı, ancak Çin medyası deprem ile ilgili herhangi bir yaralanma veya mali kayıp bildirmediği aktarıldı.

ONSUDA DURUM AĞIR OLABİLİR
Aynı gün yerel saatle 19:19 sularında Aksu-Şayar’da da 3.6 büyüklüğünde bir deprem yaşandığı, enlemi 40.16 derece kuzey, boylamı 83.12 derece doğu,  Depremin ağırlıklı olarak dağlık bölgelerde meydana geldiği ve 5 kilometre içindeki merkez üssünün ortalama yüksekliği deniz seviyesinden yaklaşık 985 metre yüksek olduğu ifade ediliyor.

Bilgilere göre Onsu’da yaşanan deprem şiddetli geçerken Çin medyası olay hakkında hala bir yaralanma veya mali kayıp bildirmedi.

SON BEŞYILDA 213 DEFA SALLANDI
Çin Deprem Ağı’na göre son beş yılda merkez üssünün 200 kilometre yakınında 3 veya üzeri büyüklükte toplam 216 deprem yaşandı. En büyük deprem bu yıl 16 ocak’ta Doğu Türkistan'ın Aksu iline bağlı Kuçar ilçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelmişti.

HALK 4 AYDIR EVLERİNE KAPALI
Açık kaynaklardan elde edilen ve kısa süre önce yaşanan deprem anına ait, avizelerin şiddetle sallandığı, depremin yerleşim bölgesine yakın olması nedeniyle yaklaşık 4 aydır evlerine kapatılan halkın, kapı dışarıdan mühürlü olmasından dolayı yaşanabilecek tehlikeden korunma imkanı olmadığından paniklediği görüntü kayıtları ortaya çıkmıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

 

Bu Haberi 627 kişi okudu!
30/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.