Diriliş Buluşmaları İstanbul programında Filistin ve Doğu Türkistan’a destek mesajı!

İHH’nın düzenlediği “Diriliş Buluşmaları”nın 10’ncusu, Filistin gündemiyle İstanbul’da gerçekleştirildi. Sinan Erdem Spor Salonu’nu hınca hınç dolduran binlerce kişi, Filistin’e destek mesajı verdi. 

Program, Ayasofya Camii Baş İmam Hatibi Ferruh Muştuer, Fatih Camii Baş İmam Hatibi Metin Çakar ve Sümbül Efendi Camii Baş İmam Hatibi İbrahim Yıldırım’ın Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle başladı. 

Programın açılış konuşmasını yapan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için gemiler satın alınacağını söyledi. Yıldırım, “Konuşma zamanı geçti. Gazze’ye gideceğiz. Sizlerden gemiler almamız için kampanyamıza destek vermenizi istiyorum. Avrupa’dan da gemiler yola çıkacak. Onlarca ülkeden aktivistler filoya katılacak. Hem Mısır kapısını hem Gazze Limanı’nı açacağız. İnsani yardım gemilerimizle, dünyanın dikkatini inşallah oraya çekeceğiz. Siyasetin hükümetin ve halkın hep birlikte hareket edeceğine inanıyorum. Allah, Filistin’in özgürlüğünü nasip eylesin” dedi. 

“MASUM İNSANLAR KATLİAMA UĞRARKEN SESSİZ KALAMAYIZ”
Video konferans yöntemiyle katılımcılara hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işgalci İsrail’in Gazze’de büyük zulümler işlediğini belirtti. Erbaş, “Ne yazık ki İslam dünyası dağınık bir görüntü sergilemektedir. Meselenin kalıcı bir çözüme kavuşturulması için gösterilen gayretler maalesef yeterli olmadı. Unutulmamalıdır ki, Kudüs Müslümanlar için bir izzet meselesidir. Bugün Filistin’de şahit olduklarımız, sadece Müslümanların meselesi değildir, yaşananlar insanlık için bir vicdan ve ahlak meselesidir. İnsanlık olarak bu şiddete karşı durmamız gerekmez mi? Bu barbarlığa karşı elimizden ne geliyorsa yapmak zorunda değil miyiz? Binlerce masum insan katliama uğrarken sessiz kalamayız. Durmadan ve yorulmadan elimizden ne geliyorsa yapmak mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı. 

“ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA SOYKIRIM SUÇU İŞLİYOR”
Filistin ve Doğu Türkistan’ın çok büyük zulümlere maruz kaldığını ifade eden Doğu Türkistanlı Akademisyen Doç. Dr. Alimcan Buğda, “Çin, Doğu Türkistan’da yıllardır soykırım suçu işliyor. Doğu Türkistanlıları dinlerinden, kültürlerinden vazgeçirmek için ellerinden geleni yaptılar ve yapıyorlar.  2017 senesinden beri Doğu Türkistan’ı dış dünyaya tamamen kapatan Çin hükümeti, kanlı komünist ideolojisini Doğu Türkistan’da uygulamaya ve bu ideolojilerini din olarak sunmaya çalışıyor. Çin, bugün Doğu Türkistan’ı ikinci Endülüs yapmaya çalışıyor. Allah’ın izniyle, hem Filistin’deki zulüm bitecek, hem Doğu Türkistan özgürlüğüne kavuşacak” dedi. 

“KUDÜS’ÜN SAHİBİ İSLÂM ÜMMETİDİR”
Sosyal Doku Vakfı Kurucusu Nureddin Yıldız ise, “Zalimler, Gazze bombalanırken, bütün dünyadaki Müslümanları öğretilmiş bir çaresizliğe mahkûm etmek istiyorlar. Rasulullah’ın ümmeti zor yıllar yaşasa bile, bu ümmet Kudüs’ün sahibidir. İşgal ve gasp mülk devri oluşturmuyor. Mülk Allah’ındır, Allah’ın mümin kulları kıyamete kadar var olmaya devam edecektir” dedi.

“TEK YÜREK HALİNDE HAREKET ETMELİYİZ”
Dr. Abdullah Sevim de, işgalci İsrail’in Gazze topraklarını insansızlaştırmak istediğini ifade etti. Sevim, “Gazzeli kardeşlerimiz dimdik ayakta ve onurlu mücadelelerini sürdürüyorlar. Eğer Gazze’yi kurtarmak istiyorsak, Doğu Türkistan’ı kurtarmak istiyorsak, zulüm yaşanan diğer coğrafyaları kurtarmak istiyorsak bunun tek çaresi, Müslümanlar olarak tek yürek halinde hareket etmektir" 

“HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”
Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım ise, Gazzelilerin işgale karşı büyük bir mücadele verdiğinin altını çizdi. Yıldırım, “Herkes, Kudüs’ün özgürlüğü için ne yapabilirim diye sorumluluk almalı, üzerine düşeni yapmalı” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla da, İslam dünyasının dağınıklığı sebebiyle Gazze’de yaşanan zulümlerin engellenemediğini ifade etti. Programda Prof. Dr. Halis Aydemir ve Şevket Gökşan da katılımcılara hitap etti. Sanatçılar Ömer Karaoğlu, Ammar Acarlıoğlu, Cihan Emir Şamur ve Murat Bozkurt ise buluşmada ezgi ve marşlar seslendirdi.    Program, Filistinliler için yapılan duanın ardından sona erdi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: İHH

Bu Haberi 1079 kişi okudu!
19/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.