Cumhuriyet Bayramı İstanbul'da kutlandı

İstanbulda Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği tarafından 12 Kasım 1933 Kaşgarda, 1944 Gulca’da iki defa bağımsızlık ilan eden Doğu Türkistan Cumhuriyetlerini anma töreni gerçekleşti. 

Din adamları, akademisyen ve teşkilat temsilcileri başta olmak üzere binlerce Doğu Türkistanlının katıldığı tören, Muhammed Emin hoca tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Akabinde, Türkiye ve Doğu Türkistan milli marşları okundu ve şehitler için dualar edildi.

 

Etkinlikte açılış konuşması yapan STK’lar birliği başkanı Hidayetullah Oğuzhan cumhuriyetin kuruluş gününü anma etkinliklerinin önemli olduğunu, mazlum halkın Çin mezaliminden kurtulması için iki cumhuriyeti kuran liderlerin mücadeleci ruhunun halka benimsetilmesi açısından faydalı olduğunu, Doğu Türkistan’da 80 yıldır süre gelen sistematik Soykırımdan kurtulması için bağımsızlıktan başka çare olmadığını vurgulayarak, Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen "Uluslararası Uygur Forumu"nun önemi hakkında da kısa konuşma yaptı.

 

VATANSIZLIK İNSANLIK İÇİN CİDDİ TRAJEDİ

Daha sonra İstiqlal Medya gurubunca iki Cumhuriyet Bayramı için hazırlanan kısa filmin ardından, Yasevi Alperenler Derneği Başkanı Kürşat Mican, Doğu Türkistan Alimler Birliği üyesi Ataullah Halfethacim, kanaat önderi Abdulkadir Yapçan ayrı ayrı konuşmalar yaparken, Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkan vekili Mahmudcan Damollam, Doğu Türkistan'ın bağımsızlığına giden yolda şehitlerin şehadetlerini, yaptıkları fedakarlıkları, vatansızlığın insanlık için ne kadar ciddi bir trajedi olduğunu katılımcılara anlattı. 

 

Etkinlikte Doğu Türkistan’ın umudu olan Çocuklar, Cumhuriyet Bayramı için hazırladıkları muhteşem performanslarını sergiledi. Ayrıca etkinlikte aksakallı Abduşükür Hacim, şair Abdurrehim Otkur'un "İz" şiirini katışımcılara okudu. 

 

Programın sonlarına doğru Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Alimcan Buğda,"Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin İnşası ve Gelişimi" konulu bir sunum yaptı. Buğda, Konuşmasında cumhuriyetin kuruluş döneminde yaşanan önemli olayları detaylandırarak, bir ülkeyi yeniden inşa etmek için birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

 

Ardından Selçuk Üniversitesi'nde tarih doktorası yapan Abdurrehim Devlet, "Tarihi fırsatlar nasıl yaratılır?" konusuyla ilgili sunum yaptı. 

 

Daha sonra Yeni yüzyıl Üniversitesi Hukuk fakültesi dekanı ve AK Parti eski Milletvekili Prof. Dr. Celal Erbay bu birliktelik sonucunda Doğu Türkistan’ın bağımsız olacağını vurgulayarak dua ile sözlerini noktaladı.

Ayrıca Aynı gün dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Doğu Türkistan Halkı Cumhuriyet bayramını anmak için çeşitli etkinlikler düzenledi.  

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 1009 kişi okudu!
14/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.