Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uygur meselesine değindi

İslam İş Birliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Bakanlar Toplantısı'na video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ve diğer Müslüman toplumun durumunu büyük bir hassasiyetle takip ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İş Birliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi 37. Bakanlar Toplantısı'na bir video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleceğimizi tehdit eden yoksulluk, iklim sorunu, terör karşısında kalıcı çözümler oluşturmalıyız" dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İslam İş Birliği Teşkilatına gönderdiği mesajda Filistin davası, İsrail'in Doğu Küdüs ve Batı Şeria'daki yasa dışı eylemleri ve Çin’in Doğu Türkistan’da yürüttüğü insanlık dışı soykırımı dile getirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Uygurlarla ilgili yaptığı konuşmasında: "Çin'in Doğu Türkistan’daki (Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki değil) Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkların (35 milyon halk, azınlık değil) durumunu büyük bir hassasiyetle takip ediyoruz" dedi.

Gözlemciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uygur açıklaması İslam işbirliği Teşkilatında uzun zamandan beri Doğu Türkistan meselesinin gündem olmayışı gibi vahim bir vaziyette, Uluslararası Doğu Türkistan teşkilatlar Birliği tarafından Malezya Dışişleri Bakanlığı Afganistan Özel Temsilcisi ve Malezya Akademik ve Eğitim Kurumu (WADAH) Başkanı Prof. Ahmed Azzam Abdurrahman’a emanet edilen Doğu Türkistan raporunun, İslam İşbirliği Teşkilatı Özel Elçisine 22 Kasım'da teslim edilmesinin hemen ardından gelmesi, özelliklede Türkiye’nin bunu yapıyor olması Çin’i derinden kaygılandıracaktır. Değerlendirmesinde bulundu.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 168 kişi okudu!
24/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.