Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Doğu Türkistan vurgusu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Kasım'da İstanbul'da düzenlenen Milli Türk Talebe Birliği'nin 62. Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Doğu Türkistan'a değindi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Kasım'da İstanbul'da düzenlenen Milli Türk Talebe Birliği'nin 62. Genel Kuruluna katıldı ve konuşmasında Doğu Türkistan'dan bahsetti.

DOĞU TÜRKİSTAN VE KERKÜK VURGUSU 
Erdoğan, Milli Türk Talebe Birliği'nin 1916 yılında kurulduğunu, tarihi boyunca birçok iniş ve çıkışlar yaşadığını, Birliğin Çanak Kale Muharebesi'nden başlayarak birçok bölgeye yayıldığını, bu süreçte Türkçe hassasiyetten, Bulgaristan'daki Türk mezarlıklarının tahribatına karşı çıkmaya, Hatay'ın anavatana katılması ısrarından, dönüşüne, Sovyet tehdidiyle mücadeleye, Kıbrıs meselesini sahiplenmekten, Doğu Türkistan ve Kerkük’teki gelişmelere, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması davasından Büyük Türkiye vizyonuna kadar gerçekten çok büyük bir yelpazede bunun örneklerini görmemin mümkün olduğunun altını çizdi. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de gençlik yıllarında Millî Türk Talebe Birliği çatısı altında pek çok faaliyete katıldığını anlatarak, "Pek çok kültür ve sanat programında bilfiil yer aldık. Fakir de burada Tesisler Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü yaptı" dedi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: tccb.gov.tr

Bu Haberi 1735 kişi okudu!
20/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.