Çocuk kamplarına ait yeni görüntüler ortaya çıktı

Zalim Çin’in öncelikli hedefi haline gelen Uygur Çocukları, etnik kimliklerinden zorla kopararak, Çinlileştirme merkezlerinde mankurtlaştırma çabalarını yansıtan yeni görüntüler ortaya çıktı.

Çin Komünist Yönetimi yıllardır sürdürdüğü asimilasyon ve soykırım uygulamaları kapsamında Doğu Türkistan’da yaşayan halkların masum çocuklarını en öncelikli hedef olarak belirleyip, ulusal bileşenlerini (etnik kimliklerini) zorla yok ederek “tek tip insan yaratmak” olarak tarif edilen Çin ulusal kimliğine dönüştürme ve değiştirme çabaları hız kesmeden devam ediyor.

Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerinde dolaşıma giren birkaç video görüntüsünde, mandarin Çince dışında hiçbir dilin konuşulmadığı yatılı ana okulu tarzındaki Çinlileştirme merkezlerinde tutulan masum Uygur Çocukların Çinli eğitmen tarafından “nerelisin?” şeklinde sorduğu soruya verdiği yanıt ise sistematik soykırımın geldiği son noktayı gözler önüne seriyor.

Görüntülerde onlarca Uygur Türkü çocuğun alıkonulduğu merkezlerden birinde Çinli eğitmenin soru sorduğu görülüyor. Uygur çocuklar “nerelisin” sorusuna tek bir ağızdan "Ben Çinliyim" diye cevap veriyor.

'UYGUR HALKINI TOPTAN YOK ETMEYİ AMAÇLIYORLAR'
Çin’in etnik soykırım konusunda Doğu Türkistan'ı pilot uygulama bölgesi olarak belirlediği biliniyor. Öyle ki bölgedeki aşırı ve acımasız baskı uygulamalarından, Doğu Türkistan’ın etnik nüfus yapısının kasten ve zorunlu olarak değiştirilmeye çalışıldığı açık ve net olarak anlaşılıyor.

Gelinen noktadaysa Milyonlarca Uygur’u kollektif bir şekilde kamplara ve hapishanelere hapsetmesi, onların köle/işçi olarak zorla çalıştırması sonucu geride kalan yüzbinlerce masum çocuğun bu Çocuk kamplarında, Aile terbiyesi başta olmak üzere dil, din, örf adet, giyim kuşam gibi tüm etnik özellikleri ve değerlerinin, dolayısıyla dünya görüşlerinin değiştirilmesine yol açtı.

SOYKIRIM YAPMAK DEVLET POLİTİKASI
Amerika merkezli insan hakları örgütü olan “Freedom House” 2023 insan hakları raporunda, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'daki zulmünü ele alarak yapılanların, Çinli olmayan etnik diğer halkların coğrafi ve etnik yapısını zorla değiştirme uygulamalarının ülkenin resmi politikası olduğunu kaydetti. Örgüt, Çin’in Kovid-19 (Çin virüsü) salgınını bahane ederek Doğu Türkistan’da baskı, zulüm ve etnik ayırımcılık uygulamalarını zirveye taşıdığını ifade etti. Asimilasyon ve soykırım uygulamalarında da ilk hedefin çocuklar olduğunu belirledi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 160 kişi okudu!
14/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.