Çinlileştirme politikasına vurgu yapıldı

İşgalci Çin rejiminin 20. Kongresinde Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım uygulamaları kapsamında “Çin Ulusu Ortak bilincinin pekiştirilmesi vurgusu yapıldı.

Çin Halk Ağı'na göre, 20 Ekim akşamı Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Kongresi Enformasyon Merkezi, 5. Olağan basın toplantısında sözde Xinjiang vekilleri Doğu Türkistan’da Merkezi hükümetin “Çin Ulusu Ortak bilincini pekiştirme” siyasetini kararlılıkla uygulayacağını açıkladı.

Rejim hükümetinin Çeşitli yollarla Uygur kültürünü tamamen yasakladığı ve yok etmeye çalıştığı bir dönemde, Doğu Türkistan’daki “Xinjiang Hükümeti” temsilcilerinden Çin Parti Komitesi sekreter yardımcısı ve Xinjiang propaganda dairesi başkanı Zhang Chunlin, Qinghai, Ningxia ve diğer Çin illerindeki etnik gurup temsilcileriyle birlikte 20. Kongre sonrası hizmet planlarını açıklamak üzere basın toplantısı düzenledi.

“SOSYALİST TOPLUM OLUŞTURACAĞIZ”
Toplantıda konuşan Zhang Chunlin, “20. Kongrenin ruhuna uygun olarak Çin ulusunun sağduyusunu temel çizgi olarak pekiştirmekte ısrar edeceğiz. Çin milleti için ortak bir değer inşa ederek sosyalist toplum oluşturma çabalarımızı önümüzdeki beş yıl içinde sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplantıda Malezya Devlet televizyonu muhabirinin Doğu Türkistan’la ilgili sorularını yanıtlayan Zhang Chunlin, bölgedeki soykırımı meşru göstermeye çalışarak Çin rejiminin istihdam, eğitim, toprak reformu, tıbbi bakım, sözde yoksulluğun azaltılması ve kalıcı istikrar alanlarında büyük ilerleme kaydettiğini iddia ederek Doğu Türkistan’da ekonomik kalkınma olduğunu, halkın mutlu yaşadığından bahsetti.

Gözlemciler, Çin'in Doğu Türkistan halkının maddi ve manevi değerlerini Uygur milli kültürünü envai çeşit bahanelerle kısıtlayıp yok ettiğini, el sanatlarından mimariye, ev eşyalarından cami durarındaki islami motiflere kadar her şeyi tamamen Çinleştirmeye çalıştığını, aynı zamanda Çinlileri bölgeye yerleşmesi için teşvik ettiğini belirterek Doğu Türkistan Diasporasının bulunduğu ülkelerde kendi kültür medeniyetini korumak adına eğitimi güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 197 kişi okudu!
24/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.