Çinlileştirme hedefi için 2,7 trilyon “¥” yatırım

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde 13 Mart yer alan habere göre Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang hükümeti" 2023 yılı kilit projeler listesini açıklayarak, yıl içerisinde bölgeyi Çinlileştirmeye yönelik 400 kilit proje planlandığını ve bu iş için toplam 2,7 trilyon yuan'ın üzerinde yatırım yapmayı planladığı öğrenildi.

Haberde sözde "Xinjiang Kalkınma ve Reform Komisyonu” Proje İnşaat Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Zhang Yongliang, Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesine yönelik bu yılki planını açıklayarak, 2023 yılında 170 kilit proje ve 90 devam edecek proje vede yeni inşa edilecek 140 yedek projelerin hayata geçirileceğini iddia etti.

ULAŞTIRMA PROJELERİ DİKKAT ÇEKİYOR
Bilgilere göre Çin’in yatırım projeleri arasında, Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesi için 77 kilit proje hazırlandığı ve esas olarak demiryolları, otoyollar ve havaalanları gibi ulaştırma alt yapı projeleri ön plana çıkıyor.

Çin'in, Doğu Türkistan'ı Çinlileştirme hedefine ulaşmak için Çin’i doğu Türkistan’a bağlayan ulaşım alt yapı projelerine önem verdiğini belirtmekte fayda var. Nitekim rejim yönetimi, Çinli yerleşimcilerin Doğu Türkistan'a yerleştirilmesini hızlandırmayı planlıyor. Ayrıca bahse konu yıllık projeler arasında ağırlıklı olarak elektrik enerjisi, petrol ve doğal gaz, kömür ve çeşitli tabii kaynakları içeren 85 enerji projesi ile Doğu Türkistan kaynaklarının Çin’e transferlerini sağlamaya çalışıyor.

Bu kapsamda “Xinjiang Enerji İletimi” olarak adlandırılan 3. enerji kaynağı projesi, sözde “Batı’dan Doğu’ya Gaz iletimi” projesi gibi devam eden diğer 37 inşaat projesi, yüksek voltajlı statik elektrik iletim projesi gibi 18 yeni proje çalışmaları bulunduğu dikkat çekiyor.

İŞGALLE BİRLİKTE 73 YILDIR TALAN EDİYOR
Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor. Artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ve çeşitli yaptırımlarla ile karşı karşıya.

Gözlemciler, Doğu Türkistan’ın enerji kaynakları bakımından muazzam bir zenginliğe sahip olduğunu, Çin’in Doğu Türkistan'ı işgal ettiğinden beri çeşitli isimler altında tabii kaynakları sömürdüğünü, Çin'de yakın zamanda ortaya çıkan enerji krizinin ardından Doğu Türkistan'dan Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımını hızlandırmak için farklı projeler geliştirdiğini ve durmak sızın talan ettiklerini, Doğu Türkistan'ın kaynaklarına ilişkin Çinlilerin açıkladığı verilerin güvenilmez olduğunu hatırlatmakla birlikte yağmalanan kaynakların Çin'in açıkladığı miktarın kat kat üstünde olduğunu kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 358 kişi okudu!
18/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.