Çinlilerin “Yardım dağıtma” yalanı ifşa oldu

Son bir kaç aydır Doğu Türkistan'ın farklı bölgelerinden milletine düşkün, mihriban Uygur halkı, Gulca, Turfan ve Korla’daki “açlık soykırımı”nda acı çeken kardeşleri için kendi aralarında yiyecek ve nakit para toplayarak, acil halka dağıtılması için olağanüstü çaba sarf etmişti. Ancak niyeti apaçık Uygurları öldürmek olan Çinli makamların gelen yardımları halka vermediği veya para karşılığı sattığı ortaya çıkmıştı.

Öte yandan açlıktan ölenlerin yanı sıra çiftçilerin, bir yıl uğraş verip elde ettiği mahsulleri, ahırdaki hayvanları telef olmuştu, çoğunluğu günlük yevmiye ile geçinen çiftçiler, ekonomik olarak ta çöküş yaşadı.

Açık kaynaklardan elde edilen 19 saniyelik bir video kaydında, Çinlilerin bölgedeki açlık soykırımını gizlemek için kamera karşısına geçerek halka sebze ve un gibi yardım malzemeleri dağıtıyor numarası yaptığı ortaya çıktı.

“DÖK! HEPSİNİ İMHA ET”
Oysa 26 Eylül’de Çin kaynaklı sosyal medyada yayılan görüntülerde, beyaz tulum giyen bir Çinli memurların güpegündüz poşetlere konulmuş yiyecekleri çöpe attığı kaydedilirken, gece yarısı iki Çinli yetkilinin torba torba pirinci yumurta ve diğer gıdaları, çöp konteynerine boşalttığı anı gösteriyor.

Video’da konuşan Çinli, diğer Çinliye “Dök! hepsini yok et! Bundan sonra dışarıdan gelen tüm paketler imha edilecek” şeklindeki talimatları, Rejim’in Halkı kasten aç bırakarak öldürmeye niyetli olduğunu kanıtlıyor.

VİRÜS BAHNESİYLE BASKIYI ARTTIRIYOR
Çin rejimi, Çin virüsü salgınının bu dalgası sırasında “sıfır kovid” politikası kapsamında 82 gündür sıkı tedbirler uyguluyor. Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde kontrol ve kuşatma siyaseti izliyor. Oysa Çin’in bu eğilimi zaten var olan Soykırımı hızlandırmak, meşrulaştırmak ve suçunu örtbas etme çabası olarak nitelendiriliyor. Gözlemciler, Gulca halkının bir birlerine yardım etmesine izin vermeyen Çin’in, gelen yardımlarında halka ulaşmasını yasakladığını, Ancak basında yanlış algı oluşturma konusunda usta olduğunu kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 272 kişi okudu!
24/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.