Çinlilerin Uygurlara karşı soykırımı devam ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken,  BM İnsan Hakları Konseyi 52. Oturumunda yaptığı konuşmada Çin'in Doğu Türkistan'da Uygurlar başta Kazak, Kırgız, Özbek gibi Müslüman etnik gruplara karşı soykırım uygulamaya devam ettiğini dile getirdi.

Amerika'nın Sesi VOA’nın bildirdiğine göre,  "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi"nin Birleşmiş Milletler'de kabulünün 75. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi 52. Oturumunda, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken video konferans yöntemiyle bir konuşma yaptı.

Blinken Konuşmasında, Çin'in Doğu Türkistan'da Uygurlar ve diğer etnik gruplara karşı soykırım yapmaya ve insanlık suçu işlemeye devam ettiğini, İnsan haklarını korumanın BM üyesi her devletin sorumluluğu olduğuna vurgu yaptı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin geçen yıl ağustosun sonunda Doğu Türkistan'la ilgili yayınladığı rapora atıfta bulunarak, Çin'in Doğu Türkistan halkına karşı keyfi tutuklama, temel hak ve hürriyetinden yoksun bırakma, fiziki, siyasi işkence ve cinsel şiddet eylemlerinin güvenilir kaynaklarla delillendiğini ve ülkelerin Çin’in insanlık suçunu incelemeyi artırması için konseyde daha fazla önlem alma çağrısında bulundu.

BM RAPORUNDA NE TAVSİYELER YER ALIYOR
BM insan hakları yüksek komiserliği tarafından geçen yıl 31 ağustosta yayımlanan 48 sayfalık raporda yapılması gerekenler hakkında tavsiyede bulunarak, Uygurlara ve diğer Türk halklarına yapılan muameleyi bağımsız olarak incelemek üzere bir Soruşturma Komisyonu kurmayı amaçlayan Özel veya Acil oturum düzenleyip, tartışmada konuyu ele almalı.

BM Özel Prosedürleri, raporda sunulan kanıtları göz önünde bulundurmak ve BM ve uluslararası topluma tavsiyelerle cevap vermek üzere, BM Soykırımı Önleme Ofisi, Uygurları ve diğer Türk halklarını hedef alan, soykırım ve insanlığa karşı suçlar da dahil olmak üzere, vahşetin riskleri hakkında derhal bir değerlendirme yapmalı ve ilgili failleri uyarmalı,  bir caydırı güç oluşturmalı.

Raporaa, Uluslararası Ticaret Örgütünün (ILO) Uzmanlar Komitesi yıllık raporunda belirtilen zorla çalıştırmaya dair ek kanıtlar eklenmeli, İLO’e üye ülkeler Çin'e karşı sorumluluklarını yerine getirerek şikayette bulunulmalı.

Ayrıca Çin hükümetiyle soykırım ortaklığı bulunan kuruluşlarla, özellikle yüksek teknoloji gözetim ve devlet tarafından uygulanan zorla çalıştırma sistemleriyle tüm bağlarını derhal kesmeli. 

BM’ye bağlı ülke Hükümetleri ve uluslararası kuruluşlar, 22 mülteci hakları ve düzinelerce insan hakları gurupları, 50’i aşkın Doğu Türkistan kuruluşlarıyla yakın zamanda ortak işbirliği kurarak Uygurları ve diğer Türk halklarını korumak için acil adımlar atmalı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 230 kişi okudu!
07/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.