Çinlilerin Teksas'ta emlak alımı yasaklanacak

15 Ocak Teksas Kongresi üyeleri, Çin'in de dahil olduğu dört ülke  hükümeti, şirketleri ve vatandaşlarının Teksas'ta gayrimenkul satın almasını yasaklayan bir yasa tasarısı teklifinde bulundu. Eyalet Valisi, eyalet yasama meclisinden geçerse yasa tasarısını imzalayacağını söyledi.

Amerika'nın Sesi (VOA)’ya göre, Teksas eyalet senatörü Lois Kolkhorst, bazı yabancı hükümetler, özellikle Çin, İran, Kuzey Kore ve Rusya gibi devletlerin çeşitli adlar altında ilgili kuruluşlar vasıtasıyla  Teksas'ta arazi ve gayrimenkul satın almaya devam ettiği ve bu istilayı durdurma maksadıyla yasa tasarısı önerdiği ifade ediliyor.

TEKSASLILAR ÇİNLİ EMLAK TACİRLERİNE MESAFELİ
Yetkililer tarafından yapılan İlgili basın açıklamasında, son birkaç yıldır Teksaslıların, başta Çinliler olmak üzere artan çok sayıda arazi alıcısına karşı tedirginleştiği ve sivil tedbirler almaya başladığı, bu yasa tasarının tüm kaygıları giderme bakımından isabetli olacağı vurgulanıyor.

Öte yandan senatör Lois Kolkhorst konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bir Amerikalı olarak, Çin'in askeri üslerinin yakınında arazi satın alıp alamayacağınızı düşünün, böyle bir şey başka hiçbir yerde olamaz, burada da olmamalı.” Dedi.

BU TASARIYI İMZALAYACAĞIM
Teksas Valisi Greg Abbott, Pazar günü twitter hesabından, “Bu tasarıyı imzalayacağım. Daha önce bu ülkelerin altyapımızı tehdit etmemesi için bir yasa tasarısı imzalamıştım.” Paylaşımını yaptı.

Florida Valisi Ron DeSantis, geçtiğimiz Eylül ayında devlet kurumlarının Çin gibi "düşman ülkelerden" teknoloji ürünleri ve hizmetleri satın almasını yasaklayan bir kararı imzalayarak, bu ülkelerin askeri üslerin yakınında tarım arazisi ve arazi satın almasını yasaklayacak bir yasa tasarısı önermişti.

EN FAZLA ASKERİ ÜS BULUNUYOR
ABD'de Florida, Kaliforniya ve Teksas, Çinlilerin en çok toprak satın aldığı eyaletlerden sadece üçü ve aynı zamanda söz konusu eyaletlerde en fazla ABD askeri üssü bulunuyor.

Çinli yetkililer ise ABD'nin ulusal güvenlik kavramlarını genelleştirmek ve uluslararası ticaret kurallarını baltalamakla suçluyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 431 kişi okudu!
19/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.