Çinlilerin Doğu Türkistan'a Gelmesi Kolaylaştırıldı

Çin rejimi kısa süre önce Doğu Türkistan’ın Turpan Havalimanı'ndan Pekin'e doğrudan uçuş hattı açarak, Çinli yerleşimcilerin Doğu Türkistan’a daha kolay gelmelerini sağlayan bir başka ulaşım alt yapısı oluşturdu.

Çin’in Halk ağında 27 Temmuz yer alan habere göre, komünist yetkililer, çok sayıda Çinli yerleşimciyi Doğu Türkistan'a getirmek için China United Airlines Şirketinin KN2207 Pekin-Turpan güzergahında yolcu seferlerinde uçuşlar başlattı.

Bilgilere göre China United Airlines'ın Pekin-Turpan hattında her Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri olmak üzere üç uçuş imkanı sağlanmış, Çinlilerin akraba ziyareti, Bayram ziyareti gibi gidiş dönüşlerinde yolculuk ancak üç buçuk saat sürüyor. Urumçi, Kaşgar, Gulca, Karamay, Korla, Aksu, Şihenze ve Komul başta olmak üzere Doğu Türkistan’ın her bölgesinden aktarmalı veya doğrudan Çin illerine uçuşlara ek olarak KN2207 Pekin-Turpan yolcu uçaklarıyla Çin’e bir direkt uçuş daha eklenmiş olacak. Amaç Çinlilerin bölgede kalıcı yerleşmesine teşvik etmek ve ulaşımda “14. Beş Yıllık Plan” dönemindeki Doğu Türkistan’a engelsiz erişim hedefine ulaşmak.

DOĞU TÜRKİSTAN'I ÇİNLİLEŞTİRMEK İSTİYUOR
Bunlara ek olarak Doğu Türkistan'a birçok Turizim bölgesi açmayı ve havayolu, demiryolu, otoyolu ağını daha sıkılaştırmayı, böylece daha fazla Çinlilerin Doğu Türkistan'a taşınmasını sağlamak, nihayetinde Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirmeye yönelik sistematik soykırım gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yıllarca sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç işlediği ancak 2017’de ayyuka çıkan Çin rejimi,  milyonlarca Doğu Türkistanlıyı ceza kamplarına ve hapishanelere hapsediyor. Tutsaklara çeşitli kimyasallar vererek zorla kısırlaştırılırken, Kızlar Çinli erkeklerle evliliğe zorlanıyor. Kadın Erkek ayrıt etmeden gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere, adını “istihdam” koyup zorla çalışmaya sürgün ediyor. Bir yandan Uygurların nüfusunu azaltırken, yerine Çinli yerleşimcilere bedava konut, prestijli yaşam koşulları vat ederek, bölgede kök salması talep ediliyor. Öte yandan da Havayollarının yanı sıra demiryollarını ve otoyollarını doğrudan Çin'e bağlayan ulaşım projelerine yatırımı artırarak Doğu Türkistan kaynaklarını sömürüyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 186 kişi okudu!
30/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.