Çinlilerin %80'i Virüse yakalandı

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi baş epidemiyoloğu Wu Zunyou, devam eden Çin Yeni Yılı tatili döneminde insanların toplu hareketinin salgını yayarak bazı bölgelerde enfeksiyonları artırabileceğini, ancak yakın vadede ikinci bir Kovid dalgasının olası olmadığını, çünkü halı hazırda insanların yüzde 80'inin Çin virüsüyle enfekte olduğunu söyledi.

Yüz milyonlarca Çinli, yakın zamanda hafifletilen virüs kısıtlamalarının altında askıya alınan tatil toplantıları için ülke çapında ve de yurtdışına seyahat ediyor. Bu durum büyük salgınları yönetmek için daha az donanımlı kırsal alanlarda yeni salgınların korkusunu artırıyor.

ÇİN VİRÜSÜ ARTIŞA GEÇTİ
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu yetkilisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin'in ateş kliniklerinde, acil servislerde ve kritik durumdaki Çin virüsü hastalarının artışa geçtiğini söyledi.

Hükümet verilerine göre, Çin'in “sıfır Kovid” politikasını aniden kaldırmasından yaklaşık bir ay sonra, 12 Ocak itibarıyla yaklaşık 60 bin Kovid hastası hastanede hayatını kaybetmişti. Buna bu sabahki verileri eklediğimizde ölüm sayısının 80 bine ulaştığı söyleniyor.

Ancak bazı uzmanlar, evde ölenleri hariç tuttuğu ve birçok doktorun ölüm nedeni olarak Çin virüsü göstermediklerini öne sürüyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 565 kişi okudu!
23/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.