Çinlileri Getirmek İçin Yeni Hava Yollları Açılıyor

Yerleşimci Çinlilerin Doğu Türkistan'a girişini ve rahatça seyahat etmelerini kolaylaştırmak için Çin eyaletlerini bölgeye bağlayan yeni rotalar açılmaya başladığı bildirildi.

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ ağına göre, Çin’e ait Tianjin Havayolları şirketi, 22 Mayıs 2022 tarihinde Şihenze-Kuçar-Hotan rotası ve 24 Mayıs 2022 tarihinde de Şihenze-Kuçar-Kaşgar rotasını yeniden açmayı planladığı, Trafiğe açıldıktan sonra  Tianjin Airlines’in Doğu Türkistan'da 17 uçuş hattına ulaşacağı bildirildi. Sadece 90 dakikalık sürede Çin’den Doğu Türkistan’ın Şihenze Havalimanı'na ulaşan yeni hatla beraber uçuşlarda artış bekleniyor. 

Tianjin Airlines tarafından yapılan açıklamaya göre yeni hatlarla beraber Doğu Türkistan'ın güneyindeki ve kuzeyindeki önemli pazarların bağlantısı daha da derinleştirilecek ve bölgenin dört önemli noktası olan Şihenze, Kuçar, Hotam ve Kaşgarın arasında hava trafiği köprüleri kurulmuş olacak. 

 HER ŞEY ÇİNLİ YERLEŞİMCİLER İÇİN YAPILIYOR

Bilgilere göre Çin, Doğu Türkistan'ı Çinlileştirmeye yönelik kötü niyetine hizmet eden plan dışında, karayolları ve demiryollarını uzun süredir birçok Çin eyaletine bağlamıştı. Son zamanlarda Doğu Türkistan'ın havacılık projelerine büyük yatırımlar yapmaya başlayan rejim, sadece bu yıl içerisinde Doğu Türkistan havaalanı projelerine 7.88 milyar yuan yatırım yapmayı planladığı, söz konusu Tianjin Airlines şirketinin başlatacağı Doğu Türkistan hatlarının da bu planın bir parçası olduğu belirtiliyor.

Çin işgal rejimi, Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesi için keyfi tutuklamayla bir yandan Doğu Türkistanlıları toplama kamplarına ve hapishanelere hapsederek, gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere zorla çalıştırmak üzerek sürgün ederek Uygurların sayısını azaltıyor. Öte yandan Çinli yerleşimcilerin bölgeye yerleşimini hızlandıran Çin, aynı zamanda sözde "Bir Kuşak Bir Yol" ticaret planında Orta Doğu ve Avrupaya açılan stratejik öneme sahip Doğu Türkistan’da çok sayıda hava yolu, demir yolu ve karayolu inşa ederek çeşitli kaynakları çalmak içinde kullanıyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 141 kişi okudu!
14/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.