ÇİNLİLER UYGUR AİLELERİNİ 7/24 İZLİYOR

Çin rejiminin Doğu Türkistan'daki sivil halka yönelik baskıları uluslararası alanda sert tepki ve eleştirileri üzerine çekmeye devam ediyor. Çin basınında çıkan haberler, Çin’in sistematik soykırım politikasının sıkı bir şekilde uygulandığını doğruluyor.

Çin’in yayın organı Tanrıdağ web sitesinde 9 Ekim yayınlanan habere göre Doğu Türkistan'ın Sanci Eyaleti'nde 50.000'den fazla Komünist Parti üyesinin, yerel halkın evlerine sözde kardeş aile kapsamında "halkın isteklerini bilmek, gerçek sevgiyle ÇKP için çalışmak" gibi envaiçeşit isimlerle toplam 400 bin 500 aileye girdiği ve hane halkını izleme amaçlı merkezi hükümet tarafından görevlendirildiği bildirildi.

Bilgilere göre Doğu Türkistan’daki Sanci bölge şehir ve ilçe düzeyindeki ÇKP büroları, Çin’in Changji Eyaletindeki Çinli yetkilileri örgütleyerek, sözde “halk Rayını almak” adı altında gözetim ve baskı uygulamalarını arttırdığı öğrenildi.Çin basınında ayrıca şuana kadar Sanci il genelinde 598 köyde “ifşa günü” politikasıyla şuana kadar sözde "potansiyel risk gurubu" belirlediği yani Çinli memurların Fişlediği 8.837 aileyi listelediği belirtildi.

Bilgilere göre Sanci Eyaletindeki her derece parti üyelerinin, "halkla ortak çalışmak, sorunları açıklamak, ÇKP ilkelerini anlatmak, ÇKP için hizmet" adı verilen gruplar oluşturarak Uygurların evlerinde gözetimi güçlendirdiği ifade ediliyor.

Gözlemciler, Çin'in son yıllarda Doğu Türkistan'ın farklı bölgelerinde halka yünelik ani ve keyfi baskınlar düzenleyerek insanları çeşitli bahanelerle kamplara veya cezaevlerine hapsettiğini, bunun üzerine “ifşa günü” adıyla halkı bir birini ispiyonlamaya ve geçmişte yaptıkları “yasa dışı” dini faaliyetleri ifşa etmeye zorladığını ileri sürdü.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 105 kişi okudu!
11/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.