Çinliler için 30 yeni havalimanı inşa edildi

Çin’in Tibet ve Doğu Türkistan’da 30 dan fazla askeri ve kamu amaçla kullanılabilen havalimanı inşa etmekte olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili Çin medyasında çıkan haberlere göreÇin işgal hükümetinin, askeri ve sivil hava altyapısını, Turizm, özelliklede Doğu Türkistan’da kalıcı asayişin sağlanması adına askeri olarak ta savunma, taşımacılık kabiliyetini güçlendirmeyi planladığı öne sürülüyor. Şuanbu havalimanlarından bazılarının inşası tamamlanmış açılışa hazır bekletiliyor. Bazıları ise yapım aşamasında olduğu aktarıldı.

Çin haberlerinde havaalanlarının nerede olduğu ile ilgili detaylar verilmezken özellikle Hindistan sınırındaki sınır bölgelerinin sivil ve askeri altyapısının güçlendirileceği konusuna vurgu yapılıyor.

İşgalci Çin Komünist hükümeti 2017'den bu yana, Uygurların Toplama kamplarında geniş çaplı gözaltıyla alıkonulması ve zorunlu çalıştırılmak üzere başka bölgelere sürgün edilmesi ile aynı zamanda Çin’in iç kesiminden yerleşimci Çinlileri bölgeye getirmek için hava taşımacılığı altyapısını da güçlendirmeye çalışıyor.

ÇKP, NEDNE YOL VE TAŞIMACILIĞA YATIRIM YAPIYOR?

Son zamanlarda Çin'in Doğu Türkistan’ın Taşkurgan bölgesinde Uluslararası Havaalanı da dahil olmak üzere yaklaşık 20 Projeye temel attığı ve bunların çoğunun taşımacılık, hava yolu ağırlıklı olduğu basını yansımıştı.

Times of India’nın bildirdiğine göre, Çin'in "demiryolları, otoyolları ve havaalanlarını geliştirmesi ve kapsamlı olarak bu alanlara yatırımlarını çoğaltması, Çin ordusunun birlikleri, teçhizatı ve silahları sınır bölgelerine taşıma yeteneğini büyük ölçüde artıracağını, bundan ötürü Çin’in yatırım konusunda kesenin ağzını sonuna kadar açtığı, ayrıca Çinin, bu yıl asker taşımak için Tibet ve Doğu Türkistan’a 23 askeri nakliye yolu açtığı ileri sürülüyor.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan press
Kaynak-RFA
Bu Haberi 130 kişi okudu!
14/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.