Çinliler Bunu Da Yaptı!

Çin’de üretilen kopya ve çakma ürünler piyasalarda namı değer “Çin malı” terimiyle biliniyor. Tıpkısının aynısı, benzerliğiyle sektörleri şaşkına çeviren “fikri mülkiyat hırsızlık olayları” zaman zaman basına da yanada yansımıştı.

Bu sefer akıl almaz bir haber Otomobil sektöründen geldi. Çin yapımı Hongqi marka H9 seri aracın, BMW 7 Serisi'ne bire bir kopyalanmış olması akıllara durgunluk getirdi.

Geçmiş dönemde Çinliler Lamborghini'nin SUV modeli Urus'un bile kopyasını yapmıştı. Fakat Hongqi H9'da BMW 7 Serisi'nden oldukça ayırt eden bir fark var. Görenleri şaşkına çeviriyor. Hongqi H9, BMW 7 Serisi'nden bile daha büyük ızgara tasarısına sahip.

Hongqi H9 lüks sedan, yakın zamanda Çin’de satışa çıktı. BMW 7 Serisi ile büyük benzerlik gösteren araç, orijinalinin daha kaslı bir hali olarak göze çarpıyor. İki otomobilin yanyana geldiği görüntülerde ise iki ızgara arasındaki farklar ortaya çıkıyor. BMW ızgarası daha geniş olsa da Hongqi daha yüksek ızgarasıyla öne çıkıyor. Çinli aracın ön ızgarası kaputun üstüne kadar uzanmasıyla dikkat çekiyor.

Volkswagen, Toyota, Audi, Porsche derken BMW’nin çakması ile karşılaştırıldığı fotoğraflar Car News China tarafından bir garajda görüntülendi. Araçlar arasındaki benzerlik oldukça dikkat çekici. H9 genel olarak daha yüksek ve daha büyük gözüken bir otomobil olarak öne çıkıyor. Hongqi H9'un farlarının LED aydınlatma ile ızgaranın etrafından dolaştığı ve matris farlara bağlandığı görülüyor. Bu da Çin malı kopya otomobilin orijinalinden daha iyi bir görüntüye sahip olduğunu düşünenlerin ortaya çıkmasına ön ayak oldu.

KOPYA LAMBORGHINI URUS

Beijing Auto Industries Corporation (BAIC) çatısı altında faaliyetlerine devam eden Huansu Auto'nun geliştirdiği araçları, BAIC ile Yinxiang Motorcycle Group'un ortak girişimi olan Beiqi Yinxiang Automobile üretiyor. Şirketin son 'geliştirdiği' araç ise Çinlilerin kopya ürün konusunda ne kadar sınır tanımaz olduklarını gösterdi.

Huansu, orijinal Urus'ta pek beğenilmeyen çamurlukları çakma Urus'ta değiştirerek daha iyi bir görünüme kavuşturmuş. Bununla birlikte aracın geri kalan neredeyse tüm tasarımı orijinal Urus ile birebir aynı.

Bugüne kadar Çinli şirketlerin çeşitli ürünlerin ve cihazların taklitlerini yaptığını görmüştük. Hatta bazı ürünler piyasaya çıkmadan önce Çinlilerin yaptığı kopyalar satışa çıkabiliyor. Mesela Apple veya Samsung'un yeni bir telefonu tanıtılmadan önce sızıntılarla taklit edilen Çin yapımı telefonlar piyasaya sürülmüştü. Daha önce ABD teknolojilerinin çalınmasıyla ilgili olarak Trump hükümetince “fikri mülkiyat hırsızlığı” suçlamasıyla Çin’e yaptırım getirilmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 193 kişi okudu!
24/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.