Çinli yetkililer zorunlu çalıştırmayı yine yalanladı

Doğu Türkistan'daki Çinli yetkililer Urumçi'de düzenlediği basın toplantısında zorunla çalıştırmayla ilgili tüm iddiaları yalanladı.

Çin gençliği ağı28 Ekim tarihli haberine göre Urumçide düzenlenen basın toplantısında konuşan sözde "Xinjiag Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Dairesi" bakan yardımcısı Judagang’ın, ABD’nin yasakladığı ürünlerle ilgili "Domates salçası üretim endüstrisindeki işçilerin insan hakları garanti altına alınmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve batıda söylendiği gibi zorla çalıştırma diye bir şey yoktur, " ifadelerini kullanarak araştırmacılar ve tanıkların verdiği kanıtları reddettiği bildirildi.

Ayrıca basın toplantısında, Sanci, Baingoin Moğol bölgesi Hejing İlçesiden birkaç sivilin toplantıya video yoluyla katılarak yalan tanıklık vermeye zorlandıkları, tanıklardan Hejing İlçesi'nden Mehmet Kevirin’nin Çin Propagandası yaparak, “Batı, Uygurların zorla çalıştırıldığını söyledi ve domates sanayi işletmelerimize engel getirdi.

Biz Kendi gücümüze dayanarak işimizi kurduk." diyerek gerçekleri yanıltmaya çalıştı.

Gözlemciler: Uluslararası toplumun Doğu Türkistan'daki gerçek durumun farkına varmaya başladığı ve Doğu Türkistan'daki insanlara yönelik baskıyı "soykırım" ve "insanlığa karşı suçlar" olarak nitelendirdiği bir dönemde, Çinli saldırganların yalan propagandayı yoğunlaştırmayı devam ettiğini, yurt dışındaki Uygur halkının Doğu Türkistan'daki suça tanıklık etmesi ve bu konularda lobi faaliyetlerini yoğunlaştırması gerektiğini belirtti.

Zehra ÖUZYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 166 kişi okudu!
01/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.