Çinli Yetkililer Sır gibi kayboluyor?

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, gazetecilerin “Savunma Bakanı Li Şangfu'nun neden iki haftadır ortalıktan kaybolması” ile ilişkin sorularını yanıtlamayı reddetti. Çinli sözcünün Performansı uluslararası toplumda şüphe uyandırdı.

Radio France Internationale’nin (RFİ) 13 Eylül tarihli haberine göre, ABD'nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel yakın zamanda “X” hesabında yaptığı paylaşımda, Çin Komünist Parti (ÇKP) lideri Xi Jinping'in yeni yönetim ekibinin hikaye olduğu, önce Dışişleri Bakanı Qin Gang’ın ortalıktan kaybolduğunu, ardından Çin Ordusu Füze Taburu Komutanı ve şu an ise Savunma Bakanı Li Şangfu’nun iki haftadır gözükmediğini vurgulayarak, “Bu yarışı kim kazanacak? Çinli gençler mi yoksa Xi Jinping'in iç kabinesi mi?” ifadelerini kullandı. Büyükelçinin bu paylaşımı ise Uluslararası toplumda farklı söylentileri ortaya çıkardı.


İLGİLİ HABERLER: ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANI 3 HAFTADIR KAYIP


Li Şangfu'nun en son bu yılın Mart ayında Çin Savunma Bakanı olarak atanmasının ardından, Xi Jinping, Putin'le görüşmesi için onu iki teması olarak Moskova'ya göndermişti.

Bu Xi Jinping'in ona olan güvenini gösteriyordu. Ha keza Dış işleri bakanı Qin Gang da Dışişleri Bakanı pozisyonundan bilinmeyen nedenlerle alındı. Oysaki Gang, Xi ile yakınlığıyla biliniyordu.

Çin Ordusu Füze Taburu Komutanı, eski Savunma Bakanı Wei Fenghe’nin de aniden görevden alınması ve yerine yeni bir subay atanmasına rağmen bütün yetkililerin hangi suçu işlediği henüz netlik kazanamadı.

PARTİ İÇİ TEMİZLİK OPERASYONU
Gözlemciler, üst düzey Çinli yetkililerin ortadan kaybolmasının ÇKP İçerisinde temizlik operasyonu yürütülmekte olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Nitekim 11 Eylül'de Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çinli Bakan’ın ortadan kaybolmasıyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin ilgili sorularına yanıt olarak, “bahsettiğiniz durumu bilmiyorum” şeklinde cevaplandırmayı reddetmesi, uluslararası toplumun şüphesini uyandırdı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 550 kişi okudu!
15/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.