Çinli Yerleşimcilere “Cennet” Olarak Tanıtılıyor

Son yıllarda Çin rejimi, bedava konut, ücretsiz arazi, çeşitli iş imkanı, nakit para desteği ve nüfus transferinin kolaylaştırılması yoluyla çok sayıda atıl ve düşük profilli, sabıkalı Çinli yerleşimciyi Doğu Türkistan'a kalıcı olarak yerleştiriyor.

Rejim hükümeti, Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirmeye yönelik şeytani planı doğrultusunda ulaşım ve turizm merkezlerine yoğun bir şekilde yatırım yaparken, Çinlileri Doğu Türkistan'a çekmek için teşviklerini de arttırıyor.

Çinli İç turizim şirketlerinin neredeyse hepsinde Doğu Türkistan’la ilgili reklamların arttığı, bunun yanı sıra devlete ait resmi internet sitelerinde de hükümet desteği açık bir şekilde belirtilen reklamların artmaya başladığı dikkat çekiyor.

“YER YÜZÜNDEKİ CENNET”

Bilgilere göre Çinlileri Doğu Türkistan'a cezbetmek için öne sürülen reklamlarda, “ Karla kaplı zirveler ve uçsuz bucaksız yaylalar, yemyeşil ormanlar ve sessiz çöller iç içe, Xinjiang adeta yer yüzündeki cennet” ibareleri kulanılıyor.

Çin haber kaynaklarına göre, Çin rejimi Çinlileri Doğu Türkistan'a çekmek için 900'den fazla kültür, turizm, spor ve diğer etkinlikler düzenledi.  Ayrıca Tabiat manzaralı Doğal noktalara ücretsiz giriş, indirimli bilet fiyatları ve bilet hediyesi dahil olmak üzere 300’den fazla teşvik paketi uyguladı. 

Korgas İlçesindeki Lavanta Çiftliği, Kutub İlçesindeki Taşalma Çiçek Festivali, Ili Lavanta Kültür ve Turizm Festivali, Hotan Çölü Manzara Alanı, Tarım Nehri Manzara Alanı vb. gibi Çin propagandasında özel yer alan mekanların dışında Tarbagatay yayla müzik festivali, 447 çeşit kültür sergisi, Aksu, Korla, Kuçar’daki müzelere konulan tarihi eserlerin tanıtımları yapılıyor.

Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Kültür ve Turizm İdaresi resmi verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde Doğu Türkistan'a toplam 29 bin 424  Çinli turist geldi.

“SONUMUZ ENDÜLÜS’TEN FARKLI OLMAYACAK”

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Çin sosyal medyasında Çinli yerleşimcilerin yılda en az bir kez Doğu Türkistan’a gelmesi teşvik edilen bazı reklamlar viral olduğu, isteyenlerin hükümetle anlaşma imzalayarak sağlanan imtiyazlardan yararlanırken Doğu Türkistan'a kalıcı olarak taşınabileceği iddia ediliyor.

Doğu Türkistan’daki “Çin Demiryolu şirketi Xinjiang şubesine” göre Çin'den gelen tren, Doğu Türkistan'daki tüm il, vilayet ve şehirlere ve Çin'i Doğu Türkistan'a bağlayan yüksek hızlı demiryolu ağına sahip olup, Yerleşimci Çinlilerin ulaşım sıkıntısı kökten çözüldü. Buna ek olarak Doğu Türkistan'daki havaalanı sayısının da 23'e çıkardığı belirtiliyor.

Şu anda Doğu Türkistan'da Çin yapımı Ulusal A  düzeyinde 573 turistik bölge olduğu tahmin ediliyor.  Doğu Türkistan'da dört mevsimlik kırsal turizm noktasına ek olarak, Çin’den gelen sözde turistleri çekmek için Doğu Türkistan'ın güneyinde ve kuzeyinde iki devasa kayak merkezi ve 84 orta tip kayak merkezi bulunduğu biliniyor.

Gözlemciler, Çin'in 2017’den beri büyük ölçekli keyfi tutuklamayla ilk etapta milyonlarca Doğu Türkistanlıyı toplama kamplarına veya hapishanelere kapattığını, ikinci etap olarak da boşluğu Çinlilerle doldurmaya, toprak sahibini Çinli gibi göstermeye çalıştıklarını, Doğu Türkistan’daki soykırım devam eder, insanlık sessiz kalır ve Uygular unutulursa, sonucun 1000 yıllık İslam toprağı Endülüs’ten farklı olmayacağını vurguladı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 135 kişi okudu!
20/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.