Çinli Vali, Her Bölgede Bir Cami Bir Polis Karakolu Gezdi

Çinli vali Ma Xingrui, Bayingulun Vilayetindeki Numunelik Camileri ve polis karakollarını ziyaret ederek “fikir ve eylemde sözde Xinjiang'ın istikrarını" sıkı bir şekilde korumaya teşvik etti.

Çin Propaganda ajansı “Xinjiang Haberler” Ağına göre Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Parti Komitesi sekreteri Ma Xingrui, 16-17 Mayıs tarihleri ​​arasında Bayingulun vilayetinde camileri ve polis karakollarını gezdi.

Çin’in yeni valisi Ma Xingrui, Korla Şehir İttifak Camii ve Hotunsumbul İlçesindeki Tongxin Hui Camii gibi göstermelik numune Camileri ziyaret ederken, Çin komünist partisi (ÇKP) elebaşı Xi Jinping'in ortaya koyduğu sözde “Xinjiang’ı yönetmede, 10. ÇKP Merkez Komitesinin 3. Genel Toplantısının ruhunu yaygınlaştırmak” adı altında yürütülen Doğu Türkistan'daki müslüman karşıtı devlet terörü politikalarının daha da güçlendirilmesine yönelik talimatlar verdiği bildirildi.

Çin medyasına göre Ma Xingrui, 14 ve 15 Mayıs'ta Urumçi'de 10. Parti Komitesinin 3. Genel Oturumunu topladı ve ardından konferansın ruhunu aktarma yolculuğuna başlamak için Bayingulun vilayetine geçti.

Ayrıca ziyaret sırasında Bugur İlçesi, Hoshut İlçesi Polis karakollarınını gezerken özelliklede bölge genelindeki siyasi-hukuk sisteminin yönetimini sıkılaştırması, sözde “terörle mücadele” yi derinleştirmesi, “aşırıcılığı ortadan kaldırma” siyasetinde kararlılıkla, şiddet ve terör olaylarının oluşmasını kesin olarak engelleme yönünde buyruk vererek Doğu Türkistandaki baskıların daha da artacağı sinyalini verdi.

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ ağının 28 Nisan tarihli haberine göre, Ma Xingrui, her bölgede bir cami bir polis karakolu gezisi kapsamında Kiriye ilçe polis karakolunu ve camileri ziyaret ederek Doğu Türkistandaki baskıların artacağına işaret etmişti. 

ÇİN, BM GÖZLEM HEYETİNİ ENGELLEMEK İSTİYOR

Çin, 1949 işgalinden bu yana çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkına yönelik baskı ve çeşitli terör politikaları izleyerek sayısız Doğu Türkistanlıyı keyfi tutuklamış, bilhassa 2017 yılından itibaren çeşitli uluslararası baskı ve yaptırımlara rağmen daha vahşi yollara başvurarak sözde “aşırıcılık ve Terörle mücadele” bahanesiyle Uygurları hedef alan sistematik soykırım suçu işliyor.

Gözlemciler, Ma Xingrui'nin Bayingulun vilayetine yaptığı ziyaretin bölgenin stratejik ve ekonomik konumuyla ilgili olduğunu hatırlatarak, bir yandan da camileri ziyaret ederek komünist imamlarla  ideolojik görüşmeler yaparken, diğer yandan polis güçlerine her türlü destek, teşvik ve gaz vererek “aşırıcılık, Terörle mücadele” yalanıyla Uygurları hedefe koyduğu, nitekim Doğu Türkistan halkının normal yaşamına müdahale ederek yeri doldurulamaz zararlar verdiğini kaydetti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 166 kişi okudu!
20/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.