Çinli Korsanlar, ABD'yi vurdu

Batılı istihbarat kurumları ve Microsoft, devlet destekli bir gurup Çinli Hackerlerin  telekomünikasyondan ulaşım merkezlerine kadar çok çeşitli ABD kritik altyapı kuruluşlarında casusluk yaptığını açıkladı.

Çin hükümeti tarafından işletildiği iddia edilen bir casusluk grubu, Guam Adası bölgesi de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birçok yerde kritik sistemleri hackledi. Microsoft, farklı telekomünikasyon sistemlerinde görünen gizemli bir bilgisayar kodu tespit etti.

Microsoft ve Five Eyes istihbarat ittifakı, Çin devlet destekli bir grubun ABD'nin Guam bölgesi de dahil olmak üzere kritik Amerikan altyapısını hacklediği uyarısında bulundu.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Dairesi (CISA), Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki "Five Eyes" ortak kuruluşlarıyla "Volt Typhoon" bilgisayar korsanlarının beş ülke için de tehdit oluşturduğuna dair ortak bir uyarı yayınladı.

STRATEJİK ÖNEME SAHİP
Guam, üç Amerikan askeri üssüne ev sahipliği yapıyor ve Batı Pasifik adası, ABD'nin Tayvan'a yönelik herhangi bir olası Çin askeri saldırısına veya Tayvan ablukasına yanıt vermesi gerektiğinde önemli bir stratejik rol oynayabilir. Microsoft tarafından yayınlanan ve bilgisayar korsanlığını tespit eden bir blog gönderisine göre, operasyonun muhtemel amacı gelecekteki krizler sırasında Amerika Birleşik Devletleri ile Asya bölgesi arasındaki kritik iletişim altyapısını bozmak Microsoft, blog gönderisinde Çin merkezli devlet destekli aktörün tipik olarak casusluk ve bilgi toplamaya odaklandığını söyledi. Microsoft, "bu saldırıyı tespit etmek ve hafifletmek zor olabilir" dedi.

KRİTİK ALTYAPI KURULUŞLARINI HEDEF ALDI
Microsoft'a göre "Volt Typhoon, 2021'in ortalarından beri aktif ve Guam'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nin başka yerlerindeki kritik altyapı kuruluşlarını hedef aldı."
"Bu kampanyada, etkilenen kuruluşlar iletişim, imalat, hizmet, ulaşım, inşaat, denizcilik, hükümet, bilgi teknolojisi ve eğitim sektörlerini kapsıyor. Gözlemlenen davranış, tehdit aktörünün casusluk gerçekleştirmeyi ve herhangi bir amaçla tespit edilmeden erişimi sürdürmeyi planladığını göstermektedir" denildi

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 282 kişi okudu!
26/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.