Çinli Göçü Başladı

Çin rejimi “salgın önlemleri” bahanesiyle uyguladığı katı ve radikal tedbirleri kaldıracağını açıklamıştı. 8 ocak itibariyle tüm sınır kapılarını açmasının ardından son 3 yıdır kapalı olan sayısız Çinli dünyanın dört bir tarafına (virüslü haliyle) yayılmaya başladı.

Çin medyasında yer alan haberlere göre, Yurt dışına çıkacak yolcuların 48 saat içinde sağlık kontrolünden geçtiklerine dair sertifika bulundurması halinde hiçbir sağlık önlemlerine takılmadan ülkeden çıkabilecek ve aynı şekilde ülkeye giriş yapacak seyahatçilerde sağlık kontrolleri ve karantina önlemlerine tabi tutulmayacak.

GÖZ YAŞLARI İÇERİSİNDE BULUŞTU
Gümrük yetkilileri, sınır kapılarının açıldığı ilk gün ülkeye giren ve çıkanların çoğunluk olarak akraba ziyareti, iş ya da yılbaşı alışverişi için geldiğini aktarırken, bazı Kazak vatandaşların uzun süredir görüşemedikleri akrabalarıyla göz yaşları içerisinde buluştuğu duygu dolu anlar sosyal medyada paylaşıldı.

Açık kaynaklardan elde edilen ve çeşitli sınır noktalarında amatör kamerayla kaydedilen görüntülerde ise, sayısız Çinlinin ülkeden çıkmak için sınır kapısına dayandığı, halkın Kazakistan'daki Çinli sayısının artmasından ve salgının tekrar yayılmasından endişe duyduğu ifade ediliyor.

“SAKIN 3 YIL ÖNCESİNE DÖNMEYELİM”
Gözlemciler, ülkelerin Çin’den gelen yolcuların kısıtlamalar olmaksızın ülkeye girişleri engellenmediği taktirde, salgının ilk başladığı 2019 yılına benzer bir tabloyla karşılaşabileceğini, uzun süredir kapalı ve rejim altında tutulan Çinlilerin tüm dünya geneline yayılarak yeni salgınlar tetikleyebileceği ve Covid-19’un yeni mutasyonlara evrilmesine sebebiyet verebileceği konusunda uyarıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 846 kişi okudu!
10/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.