Çinli diplomatlar protestocuları dövdü

Kimliği belirsiz kişilerce konsolosluğa sokulan protestocu, dövülmesi sonrası, polis ve diğer göstericilerin yardımıyla kaçabildi. Olayın ardından BBC Çince Servisi’ne konuşan Bob isimli Hong Konglu protestocu, konsolosluktan çıkan bazı kişilerin dövizlerini parçaladığını söyledi.

"Onları durdurmaya çalışırken beni içeri sürüklediler, dövdüler" diyen protestocu, İngiliz polisi tarafından dışarı çıkarıldığını belirtti.

KALABALIĞIN ÖFKESİ DAHA DA ARTTI
İngiliz polisine de tepki gösteren protestocular, saldırganların daha fazlasını yapabileceklerini savundu. Konsolosluk görevlileri, olay öncesinde protestoculardan karşı kaldırıma geçmelerini istemişti.

Konsolosluk sözcüsü, protestocuların konsolosluk binasının ara girişine “ÇKP Başkanı’nın küçük düşürücü bir resmini astıklarını”, bunun herhangi bir ülkenin diplomatik ve konsolosluk misyonları için "tahammül edilemez ve kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Sözcü, "içler acısı" olarak nitelendirdikleri protestoyu, "güçlü şekilde kınadıklarını" açıkladı.

Manchester Emniyet Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlattı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Çin'den açıklama istedi.

ÇİN VE ÇİNLİLİK HİÇBİR ZAMAN DEĞİŞMEYECEK!
İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin eski liderlerinden Iain Duncan Smith, Twitter’da yaptığı paylaşımda İngiliz hükümetinin Çin Büyükelçisinden özür talep etmesi ve olaya karışanların Çin'e geri gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Gözlemciler benzeri olayların 11 Ağustos 1967'de Çin Kültür Devrimi'nin tam ortasındayken, Londra'daki Çinli diplomatlar ellerinde kızıl defterleri kaldırarak İngiliz polisleriyle kavga ettiğini hatırlatarak, “Anlaşılan o ki Çin ve Çinlilik hiçbir zaman değişmeyecek!” değerlendirmesinde bulundu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 453 kişi okudu!
19/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.