Çinli araştırmacıların Uygur Raporu sansürlendi

Çinli araştırmacılar tarafından “Uygurlardan alınan DNA örneklerinin kullanımı” ile ilgili hazırlanan makaleler, iki tanınmış bilimsel dergi tarafından sansür uygulanarak tüm platformlardan silindi.

New York Times’ın bildirdiğine göre Çinli araştırmacıların iki makalesi 2019 yılında Uluslararası Adli Tıp Dergisi ve İnsan Genetiği Dergisi tarafından yayınlanmıştı ve bilim camiası, Uygurların araştırma için gönüllü olarak kan örneği bağışlayıp bağışlamadıkları, özelliklede Çin polislerinin numune alma işine dahil olup olmadığı konusunda şüphelerini ortaya koyarak tepki göstermiş. Nitekim her iki derginin de Çinlilerin makalesini yakın tarihlerde sildiğini açıklandı.

Habere göre 30 Ağustos'ta Uluslararası Adli Tıp Dergisi, Çinli araştırmacıların ilgili 2 makalesini sildiğini açıklarken, İnsan Genetiği Dergisi ise Çinli araştırmacıların söz konusu makalelerini 7 Eylül'de sildiğini belirten bir bildiri yayınladı.

New York Times, bu iki makaleyi onlarca Çinli araştırmacının yazdığını ve bunların arasında Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı adli tıp doktoru Li Seixia’nın adı geçtiğini vurgulayarak İşgalci Çin hükümetinin Doğu Türkistanlıların DNA örneklerini güç kullanarak zorla aldıklarını ve bunu da Çin polis güçleri vasıtasıyla gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor.

Mayıs 2020'de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine karışması nedeniyle Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı Adli Araştırma Merkezi'ni kara listeye alarak Çinlilere ABD teknolojisi satışını yasaklamıştı.

Ayrıca New York Times gazetesinin, 2019'da yayımladığı Çinli araştırmacıların yüzlerce Uygur'un DNA örneklerini analiz ettiği ve DNA örneklerini kullanarak yüz özellikleri ve boy da dahil olmak üzere bir kişinin fiziksel özelliklerini yeniden oluşturmaya yönelik çalıştığı iki bilimsel makale hakkındaki haber, Çin komünist Rejiminin Doğu Türkistan’daki topyekûn imha politikasını bir kez daha gözler önüne sermişti.

Bilgilere göre Belçika'daki Leven Katolik Üniversitesi'nde profesör olan Yves Moraw, daha önce genler üzerine 529 Çin araştırma makalesini analiz ederek 2011 ile 2018 arasında yayınlanan araştırma makalelerinin yazarlarının yarısından çoğu Çin kamu güvenliği, askeri veya yargı mensubu olduğunu tespit ettiğini açıkladı.

Uluslararası Adli Tıp Dergisi ve İnsan Genetiği Dergisinden ayrı ayrı yapılan açıklamalarda " Çinli araştırmacıların söz konusu makalelerinin verdiği bilgiler yetersiz ve editoryal düzenlemelere, uluslararası standartlara uygun olup olmadığını belirlemekte zorlanıyoruz" denildi.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan pres
Kaynak-Türkistan press
Bu Haberi 112 kişi okudu!
13/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.