Çin: zorla çalıştırma söz konusu değil

Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang hükümet yetkilileri, Doğu Türkistan halkının ve kamplardaki esirlerin zorla çalıştırıldığına dair suçunu inkar etmek için özel bir basın toplantısı düzenledi.

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ Ağına göre, son dönemde Doğu Türkistan'a yönelik propagandalarını hızlandıran sözde Xinjiang hükümet yetkilileri, 27 Kasım'da Doğu Türkistan'ın zorla çalıştırma politikasına ilişkin özel bir basın toplantısı düzenleyerek Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırma suçunu tamamen inkar etti.

Toplantıya bu sefer Awat İlçesi, Bağtograk Köyü, Yukarı Dongmahalla Köyü Camii İmamı Abdurehim Rahman ve Sheishin yeni Eneeji şirketi İşletmecisi Zulfiyah Ahmet adlı kişiler katılarak yalan tanıklık etmeye zorlandı. Onlar toplantıda “ABD ve bazı Batılı ülkeler, Çin’i Uygurları zorla çalıştırdı diye suçlayarak pamuk endüstrisine zarar verdi. Biz burada zorla çalıştırma diye bir şey duymadık ve mutlu bir hayat yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.Toplantının sonunda, sözde Xinjiang hükümet sözcüsü, kukla yetkili İlyas İnayet, artık uluslararası toplumunda tamamen ifşa olan zorla çalıştırma iddialarını yalanlayarak “ABD ve bazı Batılı ülkeler zorla çalıştırma konularını uydurdu. Amaçları, Xinjiang’daki tüm millet insanlarını yaşam ve çalışma haklarından mahrum etmek ve onları yoksullaşmaya zorlamak. “dedi.

Gözlemciler, uluslararası toplumun Çin rejiminin Doğu Türkistan'daki terör politikasını "soykırım" olarak nitelendirdiği bir dönemde, Çin rejiminin suçlarını örtbas etmek için sahte propagandasını yoğunlaştırdığını, uluslararası toplumun Çine karşı gerçekleştirdiği yaptırımlarının işe yaradığını, bu nedenle Çin’in Doğu Türkistan halkını yalan söylemeye zorlayarak uluslararası toplumu kandırmaya çalıştığını ileri sürdü.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 171 kişi okudu!
01/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.