Çin, Yılın En Büyük Sahte Propaganda Kampanyası Başlattı

Çin rejim hükümetinin, Doğu Türkistan'daki soykırımı örtbas etmek için devam eden sahte ve yalan propagandalarının etkisini arttırmak için yılın en büyük dezenformasyon kampanyası başlattığı bildirildi.

Çin'in Doğu Türkistan'daki baskıcı terör politikası uluslararası kamuoyunda ayyuka çıkmış, birçok ülke, uluslararası organizasyonlarca Çin'in Doğu Türkistan'da işlediği insanlık dışı cinayetleri soykırım suçu olarak nitelendirilerek Çin'e bazı ambargolar uygulanmıştı. Bundan rahatsız olan rejim yönetimi, uluslararası toplumun gözünü boyamak için sözde “2022 on binlerce kişi Xinjiang'ı konuşuyor”  temasıyla Doğu Türkistan meselesi üzerine sahte ve yalan propaganda kampanyası başlattığı öğrenildi. 

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan habere göre, Çin rejimi 23 Temmuz'da Urumçi'de sözde “2022 on binlerce kişi Xinjiang'ı konuşuyor” temalı bir dizi çevrimiçi kampanya başlattığı, Etkinliğin Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siber Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri Ofisi, İnternet Yayıncılığı Bürosu ve İnternet Sosyal Hizmet Bürosu gibi rejimin bütün ağ kontrol mekanizmasının gözetimi altonda gerçekleşeceği, bütün bu eylemlerin dezenformasyon için olduğunu gözler önüne seriyor.

GÜZEL XİNJİANG DÜNYAYA TANITILMALI
Bilgilere göre konu üzerine Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Parti komitesi Siber Güvenlik ve Enformasyon Ofisi ile Çin Gazete Ağı ortaklaşa özel bir toplantı gerçekleştirdiği ve toplantıda konuşan Çinli yetkililer, sözde tüm etnik kökenlerden insanların yaşamları giderek harika hale geldiği, Kalem ve kamera kullanarak dünyaya gerçek, objektif bakışla, güzel Xinjiang'ı tanıtmalarını umduğundan bahsederken, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı yalanlamak için paralı yabancı propaganda ekibini de daha da genişleteceğini ima etti.

Çinli yetkililer ayrıca bir dizi şaheser yaratıp sunmaları, internette sözde “Xinjiang” konusunda pozitif enerji toplamaları, sözde “ulusal birlik” hikayesini anlatmaları ve Çin ulusunun ortak bilincinin pekiştirilmesine teşvik etmeleri gerektiğini vurguladı. 

YALAN PROPAGANDASI İÇİN SATILIK YABANCI ÜNLÜLERİ KULLANIYOR 
Çin'in Doğu Türkistan'da işlediği sistematik soykırımı gizlemek ve uluslararası toplumun gözünü boyamak için 2021 yılında da büyük paralarla yabancı ünlüleri ısmarlayarak İnternette sahte propaganda ve karalama kampanyası yürüttüğü ortaya çıkmış, toplam 1,2 milyondan fazla kısa video yayınlanmış ve izlenme sayısı 14 milyar’a ulaşmıştı. Çin’in devlet eliyle yürüttüğü dezenformasyon, on dilde yayınlanmasının yanı sıra, sahte propaganda videoları dünya çapındaki diğer Çin yanlısı medya kuruluşlarının da desteğiyle ortalığı toz dumana katmıştı.  

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü tarafından geçen yıl Aralık ayında yayınlanan "Xinjiang Hakkında Ismarlama Konuşmalar" başlıklı raporda, Çin'in Doğu Türkistan'daki suçlarını gizlemek için yabancı sosyal medya ünlülerini satın alarak kullandığı ve bu çevrimiçi ünlülerin Çin'in uluslararası propaganda ekibi haline geldiği ifşa edilmiş, Ocak 2020 ile Ağustos 2021 arasında Doğu Türkistan'daki durumu tamamen çarpıtan 546 video ve paylaşımın detaylandırıldığı ve bu içeriklerin Çin propagandası için çalışan satılık 13 yabancı İnternet fenomeni tarafından hazırlandığı ortaya çıkarılmıştı. 

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 503 kişi okudu!
27/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.