Çin yedi günlük deniz ablukası duyurdu

Çin Denizcilik İdaresi bir denizcilik uyarısı yayınladı ve art arda yedi gün boyunca belirli denizlerin askeri görevde olacağı, bundan sebep erişime kapatıldığı bildirildi.

Çin Halk Ağı'nın 12 Eylül tarihli haberine göre, Çin Dalian Denizcilik İdaresi bir denizcilik uyarısı yayımlayarak, 10 Eylül yerel saatle 16:00'dan 17 Eylül 16:00'ya kadar, Bohai Boğazı, Huanghai Denizi'nin kuzey kısmının askeri görevde olacağı ve bölgeye erişimin engelleneceğini açıkladı.

Son yıllarda Çin rejimi denizde ve karada “altyapı iyileştirme” adı altında sürekli olarak denizi kontrol etmeye çalışırken, Çin'in sorumsuzca eylemleri komşu ülkeleri oldukça rahatsız ediyor ve Çin'e karşı Batılı ülkelerle ittifaklar kurarak Çin'e karşı anlaşmaya zorluyor.

ÇİN’İN SÖZDE “STANDART HARİTA” TEPKİ TOPLADI
Nitekim Çin rejimi, 28 Ağustos'ta sözde "standart harita 2023 versiyonu "nu yayınlamasının ardından medyada ve propagandada, kitap ve dergilerde, Gazete kupürlerinde, reklamlarda ve el sanatlarında yeni haritanun kullanılması gerektiğini talimat vermişti.


İLGİLİ HABERLER: PASİFİKTE ÇİN HARİTASI GERGİNLİĞİ


Sözde "standart harita" Tayvan'ı, Güney Denizi Adaları'nı, Tibet ile Hindistan sınırındaki Arunaçal bölgesini, Doğu Türkistan'ı, Keşmir'i, Tibet sınırındaki Aksai Çin bölgesini olduğu gibi, Çin toprakları olarak gösteriyor. Şu ana kadar aralarında Hindistan, Filipinler ve Malezya’nın da bulunduğu altı ülke, Çin'in söz konusu sözde "standart harita" dayatmasına karşı art arda güçlü itirazlarda bulundu.

Uzmanlara göre, Çin’in zaman zaman bu şekilde denizleri keyfi bir şekilde abluka altına alması, küresel ticareti ve buna bağlı tedarik zincirlerini kırmakla kalmayıp, bölgedeki barış ve istikrarı da baltalıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 338 kişi okudu!
14/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.