Çin, yapay zekayla Xi Jinping düşüncelerini insanların zihnine yerleştiriyor

Çin Komünist Lideri Xi Jinping’in adı yıllar boyunca Pekin’in siyasi ve dış ilişkilerinin çeşitli yönlerinde yer almaya devam ediyor. Ancak teknolojik olarak gelişmiş ülke, Xi ve düşüncelerini her Çinli zihninde ölümsüzleştirmek için şimdi bir adım daha ileri attı.

Birçokları için şaşırtıcı gelebilir ama Çin şimdi yapay zeka destekli Chat GPT’nin Çin versiyonu aracılığıyla Xi’yi ebedileştirmeye çalışıyor. Çin, Chat GPT versiyonu, Open AI’ın sohbet robotundan farklı kılan şey, Xi Jinping’inkiyle eşleşecek düşünce ve inançlara sahip olmasıdır.

Xİ JİNPİNG’İN DÜŞÜNCELERİ İLE EĞİTİLMİŞ
Financial Times, haberinde böyle bir chatbotun tanıtılmasının ardındaki olası nedeni özetledi: “Pekin’in yapay zeka aracılığıyla Çinli internet kullanıcılarının bilgi edinmesini kontrol etmeye yönelik son girişimi olarak, Soykırımcı Xi Jinping’in düşünceleri ile eğitilmiş bir chatbot olarak kullanıma sunuldu.” Chatbot, “Yeni Bir Dönem için Çin Karakteristikleri ile Sosyalizm Üzerine Xi Jinping Düşüncesi” olarak bilinen Başkan’ın siyasi felsefesi ve Çin Siber Uzay İdaresi tarafından sağlanan diğer resmi literatür konusunda eğitildi.

South China Morning Post’a göre, Çin’in en üst düzey internet düzenleyicisi, ÇKP Lideri Xi Jinping’in siyasi felsefesine dayanan büyük dil modelini (LLM) kullanıma sundu ve bunu “güvenli” olarak nitelendirdi. Bu makine öğrenimi dil modelinin, ulusal düzenleyici olan Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) altında faaliyet gösteren Çin Siber Uzay Araştırma Enstitüsü tarafından başlatıldığı belirtildi.

Gazetenin haberine göre, yönetimin dergisinin WeChat hesabında yayınlanan bir gönderiye göre, LLM’nin temel içeriğini Xi felsefesi, resmi hükümet söylemleri ve diğer seçilmiş siber uzay temaları oluşturuyor. Ancak platform hala sıradan insanlara açık değil. Şu anda güçlü internet düzenleyicisine bağlı bir araştırma merkezinde kullanılıyor. Böyle bir modelin ideolojik ortodoksluğu dayatmak için nasıl bir araç olarak kullanılabileceğini hayal etmek zor değil. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: @Uygurhaber

Bu Haberi 673 kişi okudu!
10/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.