Çin, Uygurların okul başvurmalarını yasaklıyor

Çin rejimi Doğu Türkistan’da, "aşırılıkçılıkla mücadele" gerekçesiyle Uygur Türkleri başta Kazak, Kırgız, Tatar ve Özbekler gibi Müslüman topluma ait insanları sözde "mesleki eğitim merkezi" adını verdiği Ceza kamplarda alıkoyuyor.

Uluslararası kamuoyuna ise bunları meslek okulları olarak lens ediyor. Uygurlara meslek öğretmek için bu uygulamaları yürüttüğünü savunan Çin, Uygur gençlerinin meslek yüksek okullarına başvurmalarına izin vermiyor.
UYGURLAR BAŞVURAMAZ!
Çin’in 2020 yılında Meslek Yüksekokullarına öğrenci alımına ilişkin yaptığı bazı duyurularda adayların Uygur olmaması şartı arandığı ortaya çıktı.

Uygur Haberin Çin Komünist Partisinin (ÇKP) resmi ilanlarına dayandırdığı haberine göre Tencent, Sohu gibi Çin’in etkili internet siteleri de dahil olmak üzere birçok internet sitesinde yayımlanan Meslek Yüksekokullarına öğrenci alımına ilişkin ilanlarda Uygurların buna başvuramayacağı açıkça yazıyor.

İlanlarda başvuru şartları olarak “18 ila 45 yaşları arasında, örgün eğitim programlarına kaydı olmamalı ve bazı meslek yüksekokulları Uygurların kayıt yaptırmasını kısıtlıyor!” ifadeleri yer alıyor.

Benzer bir başka ilanda ise başvuru şartı olarak üç koşul aranıyor. Birinci 18 yaşını geçmiş olmalı, İkinci, örgün eğitim programlarına kayıtlı olmamalı, Ücüncüsü ise Uygurlar başvuramaz!
KÖLE İŞÇİLİĞİ ZORLANIYOR
Bu durumla karşı karşıya kalan bir Uygur da mağduriyetini ve bu konuda yetkililerle kurduğu diyaloğu Çin’in Zhizhu internet sitesine anlatarak, kendisinin Çinli olmadığını, eğitim için başvuru formunda ne yazması gerektiğini sorduğu, ancak yetkililerden okulun politikasına göre Uygurların kabul edilmeyeceği cevabı aldığını söylüyor.

Gözlemciler Çin’in Uygurları kendi rızası ile eğitim okullarına gitmesini yasaklarken, keyfi suçlamalarla Toplama kamplarına alarak sözde mesleki beceri öğrettiklerini iddia ettiğini, ortaya çıkan delillerin Rejimin Uygurları eğitim bahanesiyle köle işçiliğe hazırlamak istediğini, nitekim ceza kamplarındaki insanların ürettiği köle emeği ürünleri, Uluslararası pazara soktuğunu kaydetti.

ÇİN’İN ZORLA ÇALIŞTIRMA UYGULAMASI
Yüzbinlerce Uygur Türkü'nün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı ayyuka çıkmış, Doğu Türkistan'daki bazı işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair suçlamaların hedefi olmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

ABD Kongresi, Aralık 2021'de Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti. Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 431 kişi okudu!
27/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.