Çin, Uygurları köle gibi çalıştırıyor

Çin kaynaklı sosyal medyadan alınan video görüntülerine göre Çin rejiminin Uygur gençleri, farklı Çin eyaletlerindeki atölyelerde elektrikli ürünler üretmede köle olarak çalıştırmaya devam ettiği anlaşılıyor.

Kamp tanığı Zumret Davut Hanımın kişisel hesabından paylaştığı delil niteliğindeki Videolarda, Uluslararası Raporlarda bahsi geçen Uygur gençlerin Doğu Türkistan veya Çin vilayetlerine götürülüp Çin fabrikalarında "fazla iş gücü" adı altında köle olarak çalışmaya zorlandığını doğruluyor.

Bilgilere göre Çin Komünist Parti kontrolündeki “Weihai Jiu Balıkçılık Teçhizatı Şirketi” Doğu Türkistan şubesinde çalışmaya zorlanan yüzlerce Uygur kadın ve erkeği tek sıra halinde Çin'in sözde "milli marşını" okumaya zorlandığı, Uygurların kan-ter bedeline ürettikleri eşyalara bakılırsa bu atölyelerin çoğu Yabancı markaların tedarik zincirleri olduğunu gösteriyor.

BÖLGE BYOGRAFİSİNİ ZORLA DEĞİŞTİRİYOR
Çin komünist rejimi, bir yandan Doğu Türkistan halkını toplama kamplarına gönderirken diğer yandan binlerce insanı Çin'e transfer ederek düşük ücretle çalışmaya zorluyor. Bunun yanı sıra, Çinlileri yüksek maaş, bedava konut ve tarıma el verişli topraklar tahsis ederek Doğu Türkistan’a yerleştiriyor.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPİ) Raporunda dünya çapında tanınmış Batılı 83 markanın tedarik zincirleri Uygurların zorla çalıştırılmasından yararlandığı gösteriliyorken, buna ek olara 9 Avrupa menşeli şirketi de kapsayan dünya çapında önemli teknoloji şirketleri, otomobil, ayakkabı ve giyim markaları da Çin ile suç ortaklığı yapıyor.

83 MARKA UYGUR KÖLE ÇALIŞTIRIYOR
Ayrıca Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nden bir ekibin kamu verileriyle Uygurların Çin eyaletlerine sürgün edilmesinin özellikle son zamanlarda hız kazandığı ve Uygurların milli değerlerini benimsemesi yahut dini inancına bağlı olmasına katiyen izin verilmediği gözlemleniyor.

Raporda listelenen 83 şirket arasında Almanya'nın BMW, Bush, Mercedes-Benz, Puma, Siemens şirketleri, İtalya'nın Caddy şirketi, İsveç'in (H&M), Electrolux şirketi, Filipinler'den Jack ve Jill şirketi, Fransa'dan Lacoste şirketi, İspanya'nın (Zara) markaları bulunuyor. Nitekim H&M gibi bazı markalar soykırımla suçlanmasının ardın dan Çin’le ilişkilerini kestiğini duyurmuştu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 571 kişi okudu!
15/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.