Çin Uygurlar konusunda Fas halkını kandırıyor!

Fas'ta görev yapan Çin büyükelçisi, Fas televizyonuna Doğu Türkistan ile ilgili konularda röportaj vererek, yalan beyanlarla Fas halkını ve uluslararası toplumu kandırmaya çalıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, 11 Mart'ta Çin'in Fas Büyükelçisi Li Changlin, Fas televizyon kanalıyla Doğu Türkistan ile ilgili konulara ilişkin bir röportaj  gerçekleştirdi ve Çin'in yaptığı sistematik soykırımı reddetmeye, asılsız, sahte propagandayla yalanlamaya çalıştı.

Çin'in Doğu Türkistan'da kurduğu Ceza Kampları ve zorla çalıştırma gibi konulara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Li Changlin, "Doğu Türkistan’da bütün etnik kökenden insanların, din, dil ve insan haklarının Çin anayasalarıyla korunduğunu, halkın genel yaşamı ve ekonomik olarak kalkındığını, insanların mutlu olduğunu, hükümetinin bölgede, terör ve bölücülükle mücadele ettiğini” söyleyerek, Çin rejiminin yıllardır sürdürdüğü sistematik soykırımı örtbas etmeye çalıştı.

İLGİLİ HABERLER: İSLAM DİNİNE TOPYEKÛN SAVAŞ AÇTI

Çin rejimi 2018’de yasalaştırdığı “13. beş yıllık plan” döneminde, Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana görülmüş en şiddetli zulüm politikasını uyguladı. Bu süre zarfı içerisinde milyonlarca Doğu Türkistanlıyı hapishane ve Toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra İslam dinine topyekûn savaş açarak, sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” ve Doğu Türkistan’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” adı altında Doğu Türkistan halkının Çinlileştirilmesine yönelik çok yönlü zulüm politikaları izledi. Bunun sonucu olarak, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla cami yok edildi veya amacı dışında turizm için kullanılıyor. 2016’tan beri sayısız Din adamı, Bilim Adamı, Akademisyen, Sanatçı, Yazar ve zanaatkarlar hapsedildi yahut ağır işkenceyle tutulduğu cezaevinde şehit edildi.

Ayrıca Uygur aktivist İdris Hasan, 2021 yılında Çin'in talebi üzerine Faslı yetkililer tarafından Kazablanka havaalanında gözaltına alınmıştı. O günden beri Fas'ta suçsuz yere gözaltında tutuluyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: MFA

Bu Haberi 1354 kişi okudu!
14/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.