Çin: Uygur Kültürünü Koruyoruz!

Doğu Türkistan’daki işgalci Çin yanlısı “Xinjiag hükümet yetkilileri”, Uygurlar başta olmak üzere diğer milletlerin kültürünü sindirme ve Çin görünümü verme asimilasyon, sistematik soykırım suçunu gizlemek için geçen hafta Urumçi'de “kültürel mirası koruma” konusunda bir düzmece basın toplantısı düzenledi.

Çin’in yayın organı Tanrıdağ ağı haberine göre, Basın toplantısında konuşan “Xinjiag hükümet yetkilileri”, katılımcılara Doğu Türkistan'ın kültürel mirasını ve ilgili profesyonelleri desteklediği propagandası yapan 8 kısım video gösterdi.

İlgili haberlerde Toplantıya operatörlük eden Çin yanlısı yetkililerden Gayret isimli şahıs, işgalci Çin Komünist rejiminin Uygur halkının "Kutad-gu Bilik" eseri, Kırgızların "Manas Destanı” gibi Milli değerleri, kültürel mirasları koruduğunu, "Mashrab" gibi kültürel faaliyetleri her zaman canlandırdığını iddia ederek Doğu Türkistan'daki baskıcı politikaları Uygurlar, “dans eden ve şarkı söyleyen mutlu bir millettir” propagandası yaparak "Batı, gerçeklere karşı yalanlar uyduruyor. Xinjiang konusunda hak ihlalleri söz konusu değildir.” İfadeleri yer alıyor.

Çin rejim yönetiminin Doğu Türkistan’daki kültür katliamı politikası Doğu Türkistan'daki soykırım suçlarına ilişkin bazı raporların yayılmasıyla, uluslararası toplumda geniş bir şekilde yer aldı ve büyük yankı uyandırdı.

Ancak geçtiğimiz yıllarda Çin'in “Uygur 12 makam” tekstlerini Mandarin Çincesine değiştirmesi, ‘Kaşgarlı Mahmut’un Opal'daki heykelini yıkması ve yerine Mao’nun heykeli veya Çinli düşünür ve filozofların heykeliyle değiştirmesi. Konu üzerine Çinli bilim adamlarının “ Divanu Lugatit Türk” üzerine Uygurlar ile hiçbir alakası yok diye makaleler yayımlamak gibi Uygurların köklerini koparmaya yönelik çalışmalar Çin’in gerçek niyetini gözler önüne seriyor.

Gözlemciler, “Çin'in Doğu Türkistan'ı işgalinden bu yana değerli Uygur kültürel mirasına ve ilgili kitap ve yazılı materyallere el koyduğunu, bunlardan haberdar olan milyonlarca Uygur'u toplama kamplarına ve hapishanelere kapattı. Yaşlılar birkaç yıla kalmayacak. Yeni yetişen nesil Çinli entelektüel görüşlere sahip bireyler olacak ve Uygur kültürünü takmayacak amaçta bundan ibarettir. Maalesef ama Çinli saldırganlar, mevcut insanlığa karşı suçlarını uluslararası toplumda gizlemeye çalışıyor.” Değerlendirmesini yaptı.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Pres
Bu Haberi 152 kişi okudu!
30/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.