Çin, Uygur evlerini zorla yıkıyor!

İşgalci Çin, Doğu Türkistan halkının dini ve milli kimliğini, kültür medeniyetini yok etmek için son birkaç yıldır kentsel dönüşümü bahane ederek sözde “eski yerleşim yerlerini yenilemek” ve güzelleştirmek” gibi çeşitli isimlerle Uygur kültür medeniyeti ve milli tarzında inşa edilmiş emareleri ev, avluları yıkmaya ve Çin görünümü vermeye çalışıyor. Bu minvalde sayısız insan yurt mekânlarından atıldı. 

Video görüntüleri kadim Kaşgar şehrine bağlı Peyzavat İlçesi'nde yıkıma tabi tutulan evin, eski hali ve yıkımdan sonraki görüntüleri Rejim hükümetinin Uygurlara yaptığı zulmü gün yüzüne çıkarıyor. 

YENİ YAPILAN EVLER DAHİ YIKILDI
Bilgilere göre Zorla yıkılan evler, daha yeni yapıldığı net bir şekilde anlaşılır bir vaziyette, koyu milli tarz motiflerle dekore edilmiş, ahşap oymaları ve duvardaki çizimler, incelikli süslemelerle işlenmiş sütünler ile zengin Uygur mimarisini yansıtıyor. Ancak buna rağmen Çin’in "eski, zayıf evlerin yenilenmesi" bahanesiyle yeni evleri yıkım işlemlerine alması zulmün boyutunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

İstiqlal TV ekibinin takibe aldığı Çin basınında yer alan bilgiye göre, Çin rejimi 2010 yılında "Eski yerleşim alanlarının yenilenmesi" kisvesi altında Doğu Türkistan'daki Uygur etnik tarzındaki evleri yıkmaya ve Uygur yerleşim bölgelerini yok etmeye başladı. 2023 yılı itibarıyla Doğu Türkistan'da toplam 49.662 ev ve artan sayıda mahalle yıkıma tabi tutulurken Çin tarzında yeniden inşa edildi.

İLGİLİ HABERLER: MİLLİ TARZINDAKİ YAPILAR YOK EDİLİYOR

2023 yılı sonu itibarıyla Doğu Türkistan genelinde şehir ve kasabalarda toplam 1.797.000'den fazla evin dönüşümü gerçekleştirdiği aktarılırken, Urumçi, Gulca, Aksu, Kuçar ve Hotan şehri başta olmak üzere özellikle büyük kentlerde 2000 yılından önce yapılan evlerin ve yerleşim alanlarının Çin tarzına dönüştürülmesi hedefleniyor.

Çin son 10 yıldır Doğu Türkistan’da etnik tarzdaki binaları ve evleri zorla yıkıp yok etti. "Eski yerleşim alanlarını yenilemek ve güzelleştirmek" adı altında Türk Uygur çehreni Çinli görünümüne dönüştürmekle kalmayıp, Toplama kampları aracılıyla Halkı çeşitli beyin yıkama uygulamalarıyla Çinlileştiremeye çalıştı. 

Gözlemciler, Çin rejiminin, halkı ekonomik açıdan zayıflatma, daha etkin kontrol ve gözetleme ve sindirme gibi şeytani hedeflerine ulaşmak için Doğu Türkistan'daki Uygur tarihini yansıtan yaşam alanlarını, tarihi izleri, mimari yapıları, komşuluk ilişkilerini yok etmeye çalıştığını ve nüfusu azaltmaya yönelik insanlık dışı politikalar izlediğini kaydetti. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1533 kişi okudu!
16/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.