Çin, Uygur evlerini zorla yıkıyor!

Çin yönetimi Doğu Türkistan genelinde hem fiziki hem de kültürel soykırım süreci yürütüyor. Bu noktada özellikle Kaşgar Hoten ve Turfan gibi kültür medeniyetin kısmen korunduğu şehirlerdeki Uygur-Türk İslam dokusu yıkılarak şehirlere Çinli görünümü veriliyor. 

Kamp tanığı Zumret Davut hanımın Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerine dayandırdığı video kayıtları, Çin'in yıllardır sürdürdüğü kimi kimsesiz Uygur haneleri parçalama, evlerini zorla yıkma, iktisadi dar boğaza sürüklemek suratıyla köle işçiliğe mahkum etme siyasetini şiddetle devam ettirdiğini ortay koyuyor. 

UYGUR KÖYLÜLERİN MAL VARLIĞI GASP EDİLDİ
Video’da Çinli yetkililerin bir köy sakinlerinin tarlada çalıştığı saatleri fırsat bilerek, Çiftçilerin hayvan yetiştirdiği ahırlarını, seralarını yerle bir ettiği, içerisindeki koyun, sığır ve tavuk ne varsa hepsini gasp ettiğini, Tertemiz inşa edilmiş sıra halindeki ahırları ve gecekondularını kısa sürede yerle yeksan ettiği, sabah selamet bıraktığı evlerinin ve mal varlıklarının öğle molası ahıra döndüklerinde ise durum karşısında şok olduğu, çaresiz kaldığı, İşgalci Çin makamlarının muhtemelen gece kondu da arama yaptığı ve her şeyi dışarı atarak dağıttığı görülüyor. 

Durumu detaylıca anlatarak saniye-saniye kayda alan şahıs, "Öğle vakti döndüğümüzde her şey mahvolmuştu. Koyunlarımız, tavuklarımız, kazlarımız nereye götürüldü bilmiyoruz. Bakın, burası mutfaktı elektrikli ocak, tavuk temizleme makinesi her şeyi darmaduman etmişler ” şeklinde yakınıyor. 

İLGİLİ HABERLER: BELGEŞER ÇİN’İN YALANLARINI ÇÜRÜTÜYOR

Çin rejimi, Doğu Türkistan'daki soykırımın bir parçası olarak bu videoda ve daha önce yayınlanan benzeri delil niteliği taşıyan görüntü kayıtlarında olduğu gibi sadece Uygur toplumunu Çinlileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda halkın ekonomik kaynaklarını da yok ediyor. 

Gözlemciler, bu olayların, Çin propaganda medyasında yer almadığını ve asla yer verilmeyeceğini, oysa bu gibi Çinli işgalci güçlerin Uygur halkına ait mal mülkü zorla gasp etmesi, Çin’in uluslararası topluma "Xinjiang yahşi yer” propagandası yaparak “Uygurlar mutlu mesut, barış içerisinde yaşıyormuş” şeklindeki sahte propagandalarını çürüttüğünü kaydetti.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1323 kişi okudu!
25/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.