Çin Ulusal Halk Kongresinde konu “Dinin Çinlileştirilmesi”

Çin Komünist Partisi ÇKP 14. “Ulusal Halk Kongresi”, 1. Oturumunda çalışmalarından rapor veren Çin Başbakanı Li Keqiang, “Dini Çince sosyalizme uyarlama” stratejisine atıfta bulunarak kararlılık vurgusu yaptı.

Çin Halık Ağı’nın bildirdiğine göre 5 Mart 2023 tarihinde başlayan 14. “Ulusal Halk Kongresi”, 13 Mart 2023 tarihine kadar devam ederken, Doğu Türkistan’dan Kongreye katılacak sözde vekiller, 3 Mart'ta Pekin'e geldiği bildirildi.

5 Mart’ta konuşan Çin başbakanı Li Keqiang, “Partinin temel dini çalışma prensiplerine sıkı sıkıya bağlı kalarak, dini Çinlileştirme ilkesinde kararlılıkla devam etmeli ve “14. beş yıllık plan” döneminde de dinin sosyalist topluma uyarlanması seferberliğinde halkı aktif ve doğru yönlendirmeliyiz.” İfadelerine yer verdi.

İSLAM DİNİNE TOPYEKÜN SAVAŞ AÇTI
Çin rejimi önceki “13. beş yıllık plan” döneminde, Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana görülmüş en şiddetli zulüm politikasını uyguladı. Bu süre zarfı içerisinde milyonlarca Doğu Türkistanlıyı hapishane ve Toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra islam dinine topyekün savaş açarak, sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” ve sözde “Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” adı altında Doğu Türkistan halkının Çinlileştirilmesine yönelik çok yönlü zulüm politikaları izledi. Bunun sonucu olarak, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla cami yok edildi veya amacı dışında turizm için kullanıldı. 2016’dan beri sayısız Din adamı, Bilim Adamı, Akademisyen, Sanatçı, Yazar ve zanaatkarlar hapsedildi veya ağır işkenceyle cezaevinde şehit edildi.

Gözlemciler rejim yönetiminin İslam'ın sözde Çinlileşmesi, Çin bilincinin pekişmesi gibi safsatalarla Doğu Türkistan’daki etnik ve kültürel soykırım politikasını yoğunlaştırdığını, aynı zamanda çeşitli yollarla uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştığını, bahse konu toplantıda "İslam'ı Çinlileştirmeye devam etme" konusunda ısrar ederek soykırımcı politikasını uygulamaya devam edeceğinin sinyallerini verdiğini kaydetti

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 300 kişi okudu!
08/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.