Çin Ulusal Din İşler Komitesi eski başkanı tutuklandı

Çin Komünist Parti Lideri (ÇKP) Xi Jinping'in Urumçi ziyaretinin hemen ardından Çin Ulusal Din İşleri Komitesi eski başkanı Jui Maohu, yüksek miktarda rüşvet aldığı gerekçesiyle tutuklandı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Birleşik Cephe Çalışma Departmanı eski başkan yardımcısı ve Ulusal Din İşleri Komitesi eski başkanı Jui Maohu, parti disiplini ve yasalarını ciddi şekilde ihlal ettiği, görevini kötüye kullandığı ve yüksek miktarda rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklandı.

TURUKLAMA KARARI GEÇEN HAFTA VERİLDİ
Çin propaganda Ağı Xinhua ajansına göre, Çin'in Ulusal Din İşleri Komitesi eski başkanı Jui Maohu'nun tutuklama kararı geçen hafta kamuoyuna açıklandı.

Çin Halk Yüksek Yargı Mahkemesi, dava hakkında daha fazla ayrıntıya yer vermezken, Mahkemece görevlendirilen denetim heyeti, 1 Eylül 2023 tarihinde kapalı basın toplantısında, Jui Maohu'nun ayrıca yüksek meblağlı projelere katılmak için ekilebilir araziyi yasa dışı olarak işgal ettiği ve görevindeki kolaylıklardan faydalanarak bazı şahısları bu şekilde dolandırdığını vurguladı.


İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ÇİNLİ YETKİLİLER SORUŞTURULUYOR


Bir hafta kadar önce 26 Ağustos Çin Komünist Parti (ÇKP) lideri Xi Jinping BRCS toplantısı sonrası aniden Merkezi şehir Urumçi’ye gitti. Ve burada yerel yöneticilere Doğu Türkistan’da yasa dışı dini faaliyetleri etkili bir şekilde kontrol etmek için "İslam'ın Çinlileştirilmesini daha derinlemesine teşvik etmelerini” isterken, yerli ve yabancı turistlerin Doğu Türkistan'ı ziyaret etmesini teşvik etme hizmetlerinin hızlandırılması, "Çin ulusu Ortak bilincinin pekiştirilmesi", Xinjiang'ın (Çin) Kültür yoluyla meslenmesi" "İstikrarın kalıcı olarak sağlanması", "Terörizm ve ayrılıkçılığa karşı mücadelenin güçlendirilmesi" vurgusu yapmıştı. Soykırım suçlusu Xi’nin ziyaretinin hemen ardından üst düzey Çinli yetkililerin soruşturulmaya ve cezalandırılmaya başlaması dikkat çekici.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 427 kişi okudu!
05/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.