ÇİN, ÜLKELERİ ASKERİ GÜÇLE TEHDİT EDİYOR

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, geçen Cuma günü düzenlediği basın toplantısında Çin'in ekonomik ve askeri olarak diğer ülkeleri korkuttuğunu vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İspanya'nın 2022 NATO zirvesine ev sahipliği yapmasını görüşmek üzere geçen Cuma günü İspanya Başbakanı Sanchez ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında bazı açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg yaptığı konuşmada, "Gelecekteki zorlukları karşılamak için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Bu, önümüzdeki yıl Haziran ayının sonunda Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'nin sorumluluğudur. Mevcut uluslararası stratejik rekabet yoğunlaşıyor. Rusya'nın saldırgan doğasının yanı sıra Çin, ekonomik ve askeri gücüyle diğer ülkeleri de korkutuyor. Ayrıca Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da istikrarsızlık ve terör tehdidi var. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri bu zorlukları birlikte karşılamak için birleşmeli” ifadelerini kullandı.Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Çin tehdidine daha fazla önem vermeye başladı ve Bu yıl Haziran ayında Brüksel'deki zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Çin'in nükleer cephaneliğini genişletme politikası ve çabalarının, uluslararası prosedürler ve düzenlemelere dayalı olarak Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne sistemik bir meydan okuma oluşturduğunu belirtmişti. Hatta toplantıda ABD Başkanı Joe Biden, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün diğer liderlerini Çin'in diktatörlüğüne ve artan askeri gücüne karşı çıkmaya çağırmıştı.

Stoltenberg o dönemde, Rusya ve Çin'in yalnızca Birleşmiş Milletler'deki konumlarını güçlendirmekle kalmadıklarını, aynı zamanda ortak askeri tatbikatlar yürüttüklerinin yanı sıra karşılıklı silah sistemleri ve ağ gözetimi konusunda deneyim alışverişinde bulunduklarını, İki taraf arasındaki siyasi ve askeri işbirliğin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü için büyük bir problem olduğunu söylemişti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 165 kişi okudu!
12/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.