Çin, Türkiye'ye Parmak Salladı!

İstanbul'da Doğu Türkistanlıların düzenlediği bayramlaşma programına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılması Çin'i rahatsız etti. Çin'in Ankara Büyükelçiliği, olayın ardından bir yazılı açıklama yayımlayarak adeta Türkiye'ye tehditler savurdu!

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği tarafından 23 Nisan Ramazan bayramının üçüncü günü İstanbul'da bir bayramlaşma etkinliği tertip edilmişti. Programa, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'da katıldı. Bakan Soylu'nun Uygur Türkleri ile bayramlaşması Çin yönetimini rahatsız etti.

 

İLGİLİ HABERLER: UYGURLAR BAKAN SOYLU İLE BAYRAMLAŞTI

 

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü, "Uygur Türkleri, Doğu Türkistanlılar bu ülkenin parlayan yıldızıdır. Sonuna kadar birlikteyiz. Sonuna kadar beraberiz” İfadelerini kullanan Soylu'ya sert tepki gösterdi. Çin'in Ankara Büyükelçiliği tarafınca yayımlanan açıklamada, Türk devletinin güya Çin'in iç işlerine karıştığı ve buna “değil Türkiye, hiçbir yabancı ülkenin hakkı olmadığı mavallarını tekrarladı.

ÇİN SÖZCÜSÜ TÜRK DEVLETİNE PARMAK SALLADI!
Büyükelçilik Sözcüsü konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Türk hükumet yetkilileri, Çin'in ciddi tutumunu hiçe saydı. 'Doğu Türkistan' Birliğinin ilgili faaliyetlerine katıldı ve “Xinjiang” ile ilgili konularda yanlış açıklamalar yaparak dış dünyaya ciddi yanlış sinyaller verdi. Çin, güçlü memnuniyetsizliğini ve buna karşı kesin muhalefetini ifade ediyor. Türk tarafını Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymaya, “Xinjiang” ile ilgili konularda söz ve eylemlerinde dikkatli olmaya ve Çin ile olan dostane ilişkilerinin genel durumunu korumaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 745 kişi okudu!
27/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.