Çin, Türk devletleri üzerindeki ekonomik kontrolünü güçlendiriyor!

Çin, Türk devletlerine yönelik kontrol mekanizmasını ekonomi üzerinden sağlıyor. Bu kapsamda Çin'in Kırgızistan'daki ekonomik kontrolünü güçlendirdiği ortaya çıktı.

Çin, Türkistan coğrafyasındaki ülkeleri iktisadi olarak etkisi altına almaya ve yatırım tuzakları kurmaya devam ediyor. Kırgızistan Ulusal İstatistik Komitesi tarafından 9 Nisan 2024 tarihinde yapılan açıklamaya göre Çin, Kırgızistan'ın doğrudan yabancı yatırım ana kaynağı olarak Rusya'nın geride bırakarak ülke ekonomisinde tek söz sahibi haline geldi.

ÇİN KIRGIZİTAN'IN DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM ANA KAYNAĞI HALİNE GELDİ
Öte yandan 2023 yılında Çin'in Kırgızistan'a doğrudan yabancı yatırımı 220.8 milyon doları buldu. Bu yatırım ülkenin toplam 798.2 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırımının neredeyse yüzde 28'ini oluşturuyor. Ayrıca Çin geçen yılın ilk 6 ayında Kırgızistan'a 102 milyon dolar yatırım yapmıştı. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN ARAYIŞ İÇİNDE

Çin, Türk devletlerini etkisi altına alma projesi olan Kuşak Yol İnisiyatifi'nin çöküş yaşadığı bir döneme girdi. Ekonomik zorluklarla başa çıkmaya çalışan Çin yönetiminin, Kırgızistan-Özbekistan-Çin Demiryolu hattının inşaatı planını süresiz olarak ertelediği bildirilmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak:QHA

Bu Haberi 2441 kişi okudu!
10/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.