Çin, Tayland’daki Uygurları Geri Götürmekte Israrcı

Çin rejiminin Tayland'daki Uygurların Çin’e geri iadesi için çalıştıkları ortaya çıktı ve Uluslararası insan hakları grupları Taylandlı yetkililere sekiz yıldır Tayland'da tutuklu bulunan 50'den fazla Uygur'u Çin’e iade etmemeleri çağrısında bulundu.

Amerika’nın sesi VOA'ya göre, 2014'ten beri Çin zulmünden kaçarak çıktığı yolculukları sırasında Tayland'da tutuklanan Uygur Türklerinden 50 tanesi hala Tayland Göç idaresi tarafından gözaltında tutuluyor.  Tayland Sivil Haklar Vakfı öncülüğündeki çok sayıda insan hakları grubu, 15 Haziran'da Tayland parlamentosunun alt komitesine bir dilekçe sunarak, parlamentoyu suçsuz yere yıllardır alıkonulan ve Çin'e geri iadesi istenen Uygurların verilmemesi için gerekli adımların atılmasını talep etti.

Vakıf başkanı, “yapılacak ilk iş, Tayland'da gözaltında olan Uygurların güvenliğini sağlamak.  Onlar Çin'e iade edilmemeliler. Bizim Parlamentoya ilettiğimiz en önemli mesajımız budur.” dedi.

UYGURLARI GERİ ALMAK İÇİN HÜKÜMETLE GÖRÜŞÜYOR
Başkanın aktardığına göre İnsan hakları grupları geçen yılın sonunda Tayland hükümetindeki Uygurlara sempati duyan bir yetkilinin, Çin'in Uygurları geri götürmek için ısrarcı olduğunu, sürekli bu yönde hükümeti ayartmaya çalıştığını açığa çıkardı. Konu hakkında Çin Dışişleri Bakanlığı veya Bangkok'taki Çin Büyükelçiliği henüz her hangi bir açıklama yapmadığı gibi, VOA muhabirlerinin sorularına yanıt vermedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Tayland bürosu kıdemli araştırmacısı Sunai Phasuk, İnsan hakları izleme örgütünün uzun yıllardır Çinli yetkililerin Uygurlara yönelik ciddi insan hakları ihlallerini ispatlayan kanıtlar topladığını ve Çin Rejiminin Doğu Türkistan'ı büyük ölçekli bir toplama kampına çevirdiğini vurguladı.

Phasuk, 2015 yılındaki olayların tekrar etmesinden endişe duyduğunu ve Tayland hükümetinin daha önceki eylemlerinin tekrarlanmayacağına dair net bir garanti vermediğini, bu nedenle Tayland'da gözaltına alınan Uygurların hala Çin’e iade edilme riski altında olduğunu sözlerine ekledi.

MECLİS ÜYESİ: BÖYLE BİR ŞEY OLMAYACAK TAAHÜT EDİYORUM
Bilgilere göre İnsan hakları gruplarının müracaatlarını, 15 Haziran'da Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi adına muhalefet partisi milletvekili Msr.Rangsiman Rome teslim alırken, Kendisinin Komitedeki yeri ve Parlamento üyesi olarak hükümete baskı oluşturacağını ve Uygurları kurtarma yol haritası çizeceğini ve Çin’e iade edilme riskini ortadan kaldıracağını taahhüt etti.

Rangsiman Rome muhabirlere verdiği röportajda " Tayland hükümetinin Uygurları Çin’in eline vermesinden, Onları bizim idam etmemizin daha iyi olduğunu düşünmüyorum. İfadesini kullanarak Uygurların Çin’e iadesi durumunda ağır işkence ve katliama maruz kalacağının altını çizdi.

Tayland Göç idaresinden yetkililer ise Tayland hükümetinin Uygurları Çin’e geri gönderme planının olmadığını, Kararı Milli Güvenlik Kurulu ve Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere diğer devlet kurumlarının vereceğini iddia ederek sorumluluktan kaçıyor.

Tayland Ulusal Güvenlik Konseyinden hiçbir yetkili isim ABD’nin konuyla ilgili açıklama talebine yanıt vermezken, Tayland Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Uygurlar için pratik bir çözüm bulunana kadar Tayland hükümetinin Uygurlarla ilgili mevcut kararı değişmeyeceğini söyledi.

ŞU AN 56 UYGUR KURTARILMAYI BEKLİYOR
Türkiye’nin girimleriyle Tayland hükümeti Temmuz 2015 yılında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 173 Uygur'u Türkiye'ye vermişti. Ancak bir hafta sonra çoğunluğu Erkek olan 109 Uygur'u da Çin rejimine iade etmişti. Olay dünya çapında güçlü protestolara neden oldu. O sırada Türkiye'de yaşayan Uygur vatandaşlar öfkeli kalabalık halinde Tayland konsolosluğunu basarak protesto etmişti.

Tayland makamları o sırada Uygurların hepsini geri vermediğini, Tayland'da 50 Uygur'un daha bulunduğunu ve Tayland hükümetince soruşturmaya alındığını açıklamıştı. Tayland hükümeti resmi verileri ve gözaltı merkezlerindeki kaynaklara göre şu anda Tayland'da tutulan Uygurların sayısı 56 civarında ve acil kurtarılmayı bekliyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 647 kişi okudu!
01/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.