Çin Taklamakan Çölünü Demiryolu İle Kuşattı

Çin, son yıllarda Doğu Türkistan'a Çin akınını çekmek ve Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirmek gibi şeytani kötü planını gerçekleştirmek için yüklü miktarlarda yatırım yapıyor ve Doğu Türkistan genelinde çok sayıda turistik bölge inşa ederek  Çinli yerleşimcilerin ilgisini çekmek istiyor. Bu minvalde Hotan-Çakılık Demiryolu hattını trafiğe açan Çin, Demiryolu ile dünyanın en büyük ikinci mobil çölü olan Taklamakan Çölü’nü tamamen kuşatmış durumda.

Bilgilere göre Tipik çöl demiryolu Hotan-Çakılık Demiryolu’nun yüzde 65’i kum alanında yer alıyor. Yeni açılan demiryolu batıda Doğu Türkistan’ın Hotan bölgesine ve doğuda Bayingulun Moğol bölgesinin Çakılık ilçesine ulaşıyor. Toplam uzunluğu 825 kilometre ve tasarım hızı saatte 120 kilometre olduğu aktarıldı.

HER ŞEY ÇİNLİLERİN PRESTEJİ İÇİN

Hotan-Çakılık Demiryolu, mevcut Golmud–Korla Demiryolu, Kaşgar-Hotan Demiryolu ve diğer bağlantı noktalarıyla birlikte Taklamakan Çölü’nü kuşatıyor. Demiryolunun dünyanın ilk çöl çevreleyen 2 bin 712 kilometre uzunluğua sahip ray hattı olduğu belirtildi.

Gözlemciler, Çin'in Doğu Türkistan'ı işgalinden bu yana Doğu Türkistan halkını etkin bir şekilde kontrol altına almak için kilit bölgelerde Bingtuan (Xinjiang İnşaat ve üretim kolordusu) yapılanması yerleştirerek özel alanlar oluşturarak, silahlı kuvvetler konuşlandırdıklarını ve tarıma elverişli bölgelerin çoğunaysa Çinlileri yerleştirdiğini, bahse konu Hoten Çakılık hattı boyunca Halk arasında “Haşar” adı verlen Zoraki çalıştırmayla insanları yaklaşık 50 milyon metrekarelik alana ızgara şeklinde çimler ekmeye ve yaklaşık 13 milyon çalı ve ağaç dikmeye zorladığı, bunun yanında ray boyunca rüzgar ve kum kontrolü projesinide eş zamanlı olarak yürütüldüğü, asıl amacın ise Çinliler için yaşanabilir alan yaratmak ve seyahatini kolaylaştırmak olduğunu, nitekim Teklimakan Çölünü tamamen kuşatan Hoten Çakılık Demiryolunun Çinlilerin bölgeye yerleştirilmesi açısından Çin için hayati öneme sahip proje olduğunu kaydetti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 145 kişi okudu!
17/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.