ÇIN, TACIKISTAN-AFGANISTAN SINIRINA ASKERI ÜS INŞA EDECEK

Afganistan'ın Tacikistan sınırında bulunan eyaleti Badakşan'a, Çin tarafından bir askeri üs inşa edileceği bildirildi. Badakşan'a inşa edilen üssün tamamlanmasıyla birlikte Çin, kendisi açısından önemli bir ikmal koridoru durumundaki Tacikistan'daki askeri varlığını önemli ölçüde artırmış olacak.

Üssün inşasıyla ilgili olarak ilk görüşme geçtiğimiz ay (aralık), Çin'in başkenti Pekin'i ziyaret eden Afgan heyeti tarafından gerçekleştirilmişti. Afganistan Silahlı Kuvvetleri için Çin tarafından inşa edilecek üssün tüm tedariğinin yine Pekin tarafından sağlanacağı kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak konuşan General Devlet Veziri, "Söz konusu heyetin ziyareti sırasında, başta terörle mücadele operasyonları olmak üzere çeşitli alanlarda geliştirilecek iş birliği ile iki ülke arasında askeri ve diplomatik ilişkilerin derinleştirilmesine karar verildi. Üniformalar, silahlar ve diğer askeri ekipmanlar dahil üssün faaliye geçmesi için gerekli tüm malzemeler Çin tarafından tedarik edilecek." şeklinde konuştu.

Afganistan üzerinden Doğu Türkistan’a geçerek çeşitli tehditlere yol açan çin karşıtı güçlere karşı Çin'in bölgedeki askeri etkisini önümüzdeki dönemde daha da artırması pılanlanıyor. İki ülke arasındaki iş birliğinin önemli duraklarından biri olan Badakşan'ın, Doğu Türkistan ile  76 kilometrelik bir sınırı bulunuyor.
Oluşturulan özel bir komisyonun, Çin tarafından inşa edilecek askeri üssün yeri ve diğer teknik detayları planlamak üzere önümüzdeki günlerde Çinli askeri yetkililerle bir araya geleceği ifade ediliyor.

Bu Haberi 20903 kişi okudu!
09/01/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.