Çin suçlarını örtbas etmeye çalışıyor

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Çin'in Doğu Türkistan'daki insanlığa karşı suçlarını doğrulayan bir rapor yayımlamıştı. Rapordan derin rahatsız olan Çin, propaganda çalışmalarını yoğunlaştırarak 26 Eylül'de BM'deki çeşitli ülke temsilcilerinin dikkatini çekmek için Cenevre'de "Bizim Xinjiang Yahşi Yer” temalı fotoğraf sergisi düzenledi.

Çin haber kaynaklarına göre, aralarında sözde “Xinjing hükümeti” Halk Kongresi Daimi Komitesi Parti Sekreteri, Daimi Komite Başkanı Şevket Emin,  Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Chen Xu ve 30'dan fazla temsilci ve 70'den fazla medya personelinin bulunduğu Çin hükümet temsilcileri, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı örtbas etmek için resim sergisi düzenledi.

AMAÇ SOYKIRIMI MEŞRU GÖSTERMEK
Serginin açılış töreninde konuşan kukla yetkili Şevket Emin, Doğu Türkistan'ın mevcut ekonomik ve sosyal durumunu önceden hazırlanan standart propaganda konuşmalarıyla anlattı. Emin “Xinjiang halkı birlik beraberlik içinde istikrarlı bir şekilde hızla gelişiyor. Xinjiang Halkı baş sekreter Xi Jinping’ın rehberliğinde Sosyalist hukuk devleti bayrağını yüksek kaldırarak terör ve aşırıcılık, yoksullukla mücadele ediyor.” Şeklinde toplama kampları ve köle işçilik cinayetlerini meşru göstermeye çalıştı.

Ayrıca kurnaz Çinli makamlar, yıllardır uluslararası toplumun Doğu Türkistan'a sınırsız erişim talebini reddetmeyi sürdürürken, sergiyi ziyarete gelen ülke temsilcilerini Doğu Türkistan'ı ziyaret etmeye davet ediyor.

Gözlemciler, Çin'in Doğu Türkistan halkının maddi ve manevi değerlerini, kültür medeniyetini envaı çeşit bahanelerle yok ettiğini, bununla da kalmayıp Doğu Türkistan halkını sistematik soykırıma tabi tuttuğunu, hayatta kalanları tamamen Çinlileştirmeye çalıştığını,  uluslararası toplumu kandırmak için Çin yanlısı Uygur yetkilileri öne sürdüğünü, bu mankurtlaşmış Uygurların söylediklerinin aslında Çin komünist partisinin yansıtmak istediklerinden başka bir şey olmadığını, artık birçok ülke Çin’in sahte propagandasına inanmadığını yorumladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 193 kişi okudu!
02/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.