Çin, sözde "toplu karantina merkezlerini" artırıyor.

Çin'in sözde “Sıfır Covid” bahanesiyle aileleri evlerine kapatarak tedavisiz ve aç bırakarak Doğu Türkistan halkını zihinsel ve fiziksel olarak yıpratıyor. 87 günden fazla süren kesintisiz ablukaya ek olarak yeniden inşa edilmekte olan devasa boyutlardaki toplu karantina merkezlerini de arttırmaya çalışıyor.

Bilgilere göre 20 Ekim'den bu yana Doğu Türkistan'daki Çin virüsü enfeksiyonu vakalarının sayısı önemli ölçüde azaldı. Ancak Çin rejimi sıkı kontrolü henüz kaldırmadı. Aksine daha da sert ve radikal önlemler almaya başladı.

Açık kaynaklardan elde edilen görüntü kayıtlarında, Çin rejiminin şu anda bölge genelinde yeni inşa edilmekte olan karantina merkezleri tamamlanana kadar bazı okul, restoran gibi yerleri sözde karantina merkezleri olarak kullanmaya başladığını ortaya koyuyor.

25 Ekim'de yayılan 15 saniyelik bir videoda Çinli işgalciler, Doğu Türkistan'da bir okul sınıfını sözde izolasyon merkezi olarak kullandığı, Halkın okul sıralarını ve sandalyeleri birleştirerek üstüne battaniye serip yatak yaptığı, sıraların sıkılığı, ve yer yer gözetim kameralarının bulunması uygulamanın salgınla uzaktan yakından alakası olmadığını gözler önüne seriyor.

SALGIN ÖNLEME DEĞİL TOPLU KATLİAM MERKEZİ
27 Ekim'de Doğu Türkistan'ın Urumçi kentindeki yeni inşa edilen ve fabrika binasından dönüştürme sözde izolasyon merkezinin iç mekan görüntüsünde, insan sayısının fazla olması ve mesafe kurallarına aykırı olarak ranzaların sıkışık olması, Çin'in sözde karantina merkezlerinin amacının hastalığı önlemek olmadığını ortaya çıkarıyor.

Öte yandan bir başka görüntülerde Gulca’daki yine aynı dönüştürme sözde karantina merkezlerinin de, benzer dizaynı dikkat çekerken videoda konuşan Kazak Türkleri, her merkezin 800-1000 kişi kapasiteli olduğunu söylüyor.

Gözlemciler Rejimin halkı toplayarak kontrol altına almak istediğini, nitekim soğuk kış yaklaştıkça bu kalabalığın uzun süre kapalı kalması, ciddi bir insani felakete neden olabileceğini ve ölümlerin çoğalacağından endişe duyduğunu, Evlerinde ölen insanların haberi Uluslararası toplumun tepkisini çekince, Toplama Kamplarıyla, Aç bırakarak yok edemediği Uygurları, Çin virüsü “Covid 19” bahanesiyle tüm dünyada meşru görülen karantina önlemlerini kullanarak zoraki kaybettirmeye çalıştığını, “Buradaki amaç çok açık, Evlerinde ölmesindense toplum içerisinde ölmesi daha kolay üstü örtülür, ama merkezlerdeki can sayısında bir düşüş olmayacak, öldükçe dolduracak, öldükçe yeni insanları getirecek.” Şeklinde yorumladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 1045 kişi okudu!
28/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.