Çin: Sonuna Kadar Savaşırız

Okyanusya'da 6 büyük ve 900'den fazla küçük adadan oluşan bir ülke olan Solomon Adaları, Çin ile eğitim tatbikatlarına başladı. ABD ve Avustralya, bölgede bir Çin üssünün kurulmasından oldukça rahatsız.

Solomon Adaları, Çin polisinin adadaki meslektaşlarını eğitmeye başladığını duyurmuştu.

Çin Polis İrtibat Ekibi ile eğitmenler tarafından gerçekleştirilen tatbikatlar 7-11 Haziran tarihleri ​​arasında başkent Honiara'nın batı banliyösü Rove'daki Kraliyet Solomon Adaları Polis Gücü (RSIPF) karargahında gerçekleştirildi.

RSIPF, "Güvenlik sorunları gelişiyor ve hala bu ülkeyi tehdit ediyor ve bu nedenle RSIPF bu tehditlerle başa çıkmak için iyi hazırlanmalıdır. Bu nedenle, bu eğitimler kritik öneme sahiptir ve Honiara ve eyaletlerdeki tüm RSIPF görevlilerine ulaşmak için verilmelidir." mesajını yayınladı.

Solomon Adaları hükümeti yaptığı açıklamada, eğitimin "temel ekipman kullanma becerileri, temel hayatta kalma becerileri, kendini savunma ve karşı saldırı, duruş ve hareket" uygulamalarını içerdiğini söyledi.

BATI'DAN TATBİKATLARA TEPKİ

Tatbikatlar, Nisan ayı sonlarında Pekin ve Honiara tarafından imzalanan bir güvenlik anlaşmasının ardından geldi. Anlaşma, Avustralya ve Çin arasındaki zaten gergin olan bağları daha da kötüleştirdi.

Batı, Pekin'i Solomon Adaları'nda bir askeri üs kurmaya çalışmakla suçlarken, eski Avustralya Başbakanı Scott Morrison bu tür adımları "kırmızı çizgi" olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Daniel Kritenbrink , böyle bir ileri üssün ortaya çıkması halinde Washington'un "önemli endişeleri olacağı ve bu endişelere çok doğal bir şekilde yanıt vereceği" konusunda uyardı.

DIŞİŞLERİ BAKANLARININ GERGİN GÖRÜŞMESİ

Ayrıca Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles ve Çin Savunma Bakanı Vey Fenghe Singapur’da bir görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık 2 yılın ardından bir araya gelen iki bakan, Canberra ve Pekin arasındaki dondurulmuş diplomatik ilişkilerin yeniden başladığını gösterdi. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Marles, görüşmeyi “samimi ve tam değişim” olarak tanımladı. Çin'in, Güney Çin Denizi üzerindeki bir Avustralya Hava Kuvvetleri’ne ait uçağa müdahalesi de dahil olmak üzere Avustralya'yı ilgilendiren bir dizi sorunun görüşmede ele alındığını ifade eden Marles, “Bu, iki ülke arasındaki önemli bir görüşmeydi. İlk kritik adımdı. Avustralya ve Çin'in ilişkileri karmaşık ve tam da bu karmaşıklık nedeniyle şu anda diyalog içinde olmamız gerçekten önemli" dedi.

“NE PAHASINA OLURSA OLSUN SAVAŞACAĞIZ”

Çin Savunma Bakanı Vey Fenghe ise yaptığı açıklamasında Tayvan sorunuyla ilgili konuşarak Çin'in Tayvan ile "barışçıl bir yeniden birleşme" aradığı yönündeki uzun süredir devam eden tutumunu yineledi. Pekin'in, Tayvan'ın bağımsızlığı için her türlü baskıyı "ezeceği" konusunda uyarılarda bulunan Fenghe, “Tayvan'ın bağımsızlığını sürdürmeye yönelik her türlü girişimi kararlılıkla ezeceğiz. Ne pahasına olursa olsun sonuna kadar savaşacağız” ifadelerini kullandı.

 

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan Press

Bu Haberi 232 kişi okudu!
14/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.