Çin sömürgeciliği, yüksek teknolojiyle destekleniyor

Çin'in Doğu Türkistan'da yaptığı soykırım suçu ve komşu ülkelere karşı çeşitli zorlayıcı tedbirler alarak uluslararası düzeni ihlal etmesi nedeniyle Uluslararası toplumun çeşitli baskılarıyla karşı karşıya kalıyor. Doğu Türkistan'da sistematik soykırım uygularken 5G teknolojisi, yapay zeka ve benzeri modern bilgi teknolojilerinden yoğun şekilde yararlanan Çin rejimi, yer altı ve yer üstü doğal zenginlikleri sömürmek içinde teknolojik imkanları kullanıyor.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 5 Eylül 2023 tarihli habere göre, Doğu Türkistan’daki "Xinjiang Tianchi Energy” Şirketi’e ait Güney açık Kömür ocağı, bu yılın şubat ayından itibaren ilk yüksek teknolojili akıllı cihaz kullanan kömür madencilik bölgesi olup, doğudan batıya 4,5 kilometre, kuzeyden güneye 2,5 kilometre ve 260 metre derinliğiyle Doğu Türkistan'daki en büyük açık Kömür maden ocağı sayılıyor. 

ÇİN’İN EN BÜYÜK 4. KÖMÜR ÜRETİM ÜSSÜ
Bilgilere göre, sahada 50'den fazla sürücüsüz ekskavatör 7/24 durmaksızın çalışırken, Bu sürücüsüz ekskavatörler, önlerindeki engelleri otomatik olarak algılar ve sürüş hızını otomatik olarak ayarlama özeliyle dikkat çekiyor. 

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum, kömür, demir, volfram ve tuz gibi 138 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor.

HER GÜN 33 BİN TON KÖMÜR KAÇIRILIYOR
Çinin resmi verilerine göre, tahmini kömür rezervi 2,19 trilyon ton olup, Çin her gün Doğu Türkistan’dan ortalama 33 bin ton kömür rezervini sömürüyor.

Çin istatistik verilerine göre yılın ilk yarısında Doğu Türkistan'da demiryolu ile taşınan kömür miktarının geçen yılın aynı dönemine göre %8,5 artışla 62,74 milyon tona ulaştığı anlaşılıyor.

Çin'de ortaya çıkan enerji krizinin ardından İç Moğolistan ve Doğu Türkistan gibi işgal edilen topraklardan Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımı hız kazandı. Doğu Türkistan'daki kömür rezervleri, Çin'in toplam kömür rezervlerinin %37'sini oluşturmaktadır.  Petrol ve gaz rezervlerinin de Çin'in toplam rezervlerinin %25'ini oluşturduğu ve söz konusu kaynağın hacmi 30 milyar ton olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan hariç Uygurların köle işçi olarak çalıştırıldığı Doğu Türkistan'da Rüzgar ve Güneş enerjisi teknolojisi kullanım alanında oldukça ön plana çıkmış durumda. 

Gözlemcilere göre, Çin Doğu Türkistan'daki doğal kaynakları çalarak kendi ihtiyaçlarını karşılamak dışında, işleyip Uluslararası piyasaya sürüyor. Bir yandan Uygur Türklerini köle işçiliğe zorlarken, diğer yandan bu toprakların gerçek sahibi olan yerel halka hiçbir kullanım hakkı tanımıyor. 

SADECE ÇALMIYOR, ZARAR DA VERİYOR
Ayrıca Doğu Türkistan’da 4 Ekim 2021’de yayınlanan hava kalitesi endeksine göre, Hotan, Kaşgar ve Kızılsu olmak üzere üç bölgedeki hava kalitesinin tehlike sınırına ulaştığı ve İli vilayetindeki hava kirliliğinin daha kötü olduğu, insan sağlığına daha fazla etki gösterebileceği kaydediliyor.

Uzmanlar, Doğu Türkistan’daki elektrik santrallerinde büyük çoğunluğun kömürü yakıt olarak kullandığı ve Çin'in dünyaya zehirli karbondioksiti kontrol etme sözü vermesine rağmen, Doğu Türkistan’daki enerji santrallerinin ölçeğini her geçen yıl genişlettiğini kaydediyor.

Bu Haberi 1010 kişi okudu!
07/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.