Çin, Sistematik Asimilasyon planını açıkladı

Sözde Xinjiang Milletler ve Din işleri dairesi geçtiğimiz günlerde, Merkezi yönetim “14.beş yıllık plan” dönemi kapsamındaki “Ulusal birlik ve kalkınma model bölge” planını açıkladı. Plan, Çin rejiminin Doğu Türkistan halkının milli kimliği, dini inanç özgürlüğünün yanı sıra Uygur kültür medeniyetini sistematik olarak yok etmek amacını gözler önüne seriyor.

İşgalci Çin, son birkaç yıldır Doğu Türkistan'da yürüttüğü etnik ve sistematik soykırım suçlarını sahte propaganda yoluyla uluslararası toplumdan saklamaya çalışırken, sözde “İslam'ın Çinlileştirilmesinde ısrar etmek, İslam'ı sosyalist topluma uyarlamak” gibi şer odaklı politikalarını yoğunlaştırıyor. Bu seferki sözde Xinjiang Milletler ve Din işleri dairesinin planında da Doğu Türkistan'da sözde "Çin Ulusal Ortak bilincini pekiştirmek” safsatasına vurgu yapılıyor. 

MODEL BÖLGE İLAN EDECEKLER
Karamay Flaş Haber sitesine göre, söz konusu planda Çin ulusunun ortak bilincini pekiştirme temel çizgisine bağlı kalarak, siyasi ortak bilinç, ekonomik ortak bilinç, kültürel ortak bilinç ve sosyal ortak bilinç başta olmak üzere dört sistemle, düzenleme ihtiyacı vurgulanıyor. Sözde “14. beş yıllık plan” döneminde Doğu Türkistan'ın Çin'deki ulusal birlik “etnik beraberlik” ve kalkınma için model bölge olarak kurulması amaçlandığı ve Doğu Türkistan'daki her derece vilayetler, il ve şehirler olmak üzere üç bölgeye ayırarak “ 2025 yılına kadar “model kalkınma bölgesi”, “genişleme bölgesi” ve “geliştirme ve yükseltme bölgesi” adı altında senkronize edilme vurgusu dikkat çekiyor.

İSLAM DİNİNE TOPYEKÛN SAVAŞ AÇTI
Çin rejimi 2018-2023 yılı yasalaştırdığı “13. beş yıllık plan” döneminde, Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana görülmüş en şiddetli zulüm politikasını uyguladı. Bu süre zarfı içerisinde milyonlarca Doğu Türkistanlıyı hapishane ve Toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra islam dinine topyekûn savaş açarak, sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” ve sözde “Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” adı altında Doğu Türkistan halkının Çinlileştirilmesine yönelik çok yönlü zulüm politikaları izledi. Bunun sonucu olarak, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla cami yok edildi veya amacı dışında turizm için kullanıldı. 2016’dan beri sayısız Din adamı, Bilim Adamı, Akademisyen, Sanatçı, Yazar ve zanaatkarlar hapsedildi veya ağır işkenceyle cezaevinde şehit edildi.

Gözlemciler rejim yönetiminin İslam'ın sözde Çinlileşmesi, Çin bilincinin pekişmesi gibi safsatalarla Doğu Türkistan'daki etnik ve kültürel soykırım politikasını yoğunlaştırdığını, aynı zamanda çeşitli yollarla uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştığını, bahse konu toplantıda "İslam'ı Çinlileştirmeye devam etme" konusunda ısrar ederek soykırımcı politikasını uygulamaya devam edeceğinin sinyallerini verdiğini kaydetti.  

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Bu Haberi 289 kişi okudu!
20/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.