Çin, seyahat yasağını kaldırdı

Çin rejimi, Kovid-19 bahanesiyle uluslararası uçuşlar için uygulanan seyahat kısıtlamalarını 8 Ocak 2023 tarihinde kaldırmasının ardından, geçen hafta itibariyle 58 ülkeyle düzenli yolcu uçuşlarına tekrar başladığını duyurdu.

Çin Sivil Havacılık İdaresi yetkilisi Shang Kejia, Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında, 6-12 Şubat tarihleri arasında yerli ve yabancı yaklaşık 98 havayolu şirketinin 795 sefer gerçekleştirdiğini, bunun 2-8 Ocak haftasındaki uçuşlara kıyasla yüzde 65 artış anlamına geldiğini kaydetti.

Shang, yurtiçi hava taşımacılık pazarının hızlı şekilde genişlemeye devam edeceğini, uluslararası ticaret, turizm ve eğitime olan talebin kademeli olarak artmasıyla da, uluslararası sefer sayısının artmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

DİLEDİĞİ GİBİ SEYAHAT EDEBİLECEK
Bilindiği üzere Çin rejimi uzun yıllardır seyahat kısıtlaması uyguluyordu, araya giren Çin virüsü Pandemisi, yasağın meşrulaştırılmasında önemli rol oynadı. Çin’in Sohu İnternet sitesine yer alan bilgilere göre, seyahat yasağı kaldırılan ülkeler arasında Tayland, Endonezya ve diğer 27’ten fazla ülke yer alıyor. Çin güdümündeki Seyahat Acenteleri yasağın kaldırılmasıyla birlikte hazırlıklarını hızlandırırken, Doğu Türkistan’ın içindeki ve dışındaki seyahat şirketleri ilerleyen dönemlerde taleplerin artacağını düşünerek reklam ve tur çalışmalarını başladığı gözlemlendi. Ayrıca Acentalar ortak toplantılar yaparak Mart ayından itibaren kendi turlarını düzenlemeye başlayacağını duyurdu.

Doğu Türkistan’daki Sözde "Xinjiang Seyahat Acenteleri Birliği" tarafından yapılan açıklamaya göre, seyahat acentelerinin “Bireysel seyahat ve organize seyahat” olarak iki türe ayrıldığını, gezginlerin gerekli evrakların tamamlanması ve yasal işlemlerinin ardından dilediği şekilde seyahat edebileceği duyuruldu.

DAHA ÖNCE PASAPORT ALANLAR HAPİSTE
Gözlemciler son 3 yıldır içine kapanan Çin rejiminin iç ve dış turizmi canlandırmak suratıyla ekonomik kazanç elde etmek, ve dünyanın dört bir tarafından gelecek gezginleri propagandasına alet etmeyi amaçladığının altını çizerken, hiçbir Çinlinin Pasaport aldıkları için tutuklanmayacağını, fakat seyahat ve Pasaport, Vize başvuru işlemlerinde uygulanan yasağın kaldırılmasının arkasında Doğu Türkistanlılar için başka bir suikastın olduğunu vurgulayarak daha önce Pasaport aldıkları veya yurt dışına çıktıkları için Toplama Kamplarına, Hapishaneye atılan masum Uygur Türklerinin hala serbest bırakılmadığını hatırlattı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 244 kişi okudu!
17/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.