Çin, Rusya’ya İHA ve askeri teçhizat gönderdi

İşgalci Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı topyekun işgal girişiminde Çin her ne kadar tarafız olduğunu iddia etse de Batılı devletlerin elde ettiği belgelerde Çin'in, Rusya'ya yüksek seviyede askeri yardım sağladığına dair bulgular ortaya çıkmıştı.

Kırım Haber Ajansının (QHA) The Telegraph'ın 20 Ağustos 2023 tarihli araştırmasına dayandırdığı haberine göre Çin'in Rusya'ya helikopter, insansız hava aracı ve metal teslim ettiğini, Rus şirketlerinin füze sistemleri, kompakt ekipmanlar ve bombardıman uçakları dahil Çin'den on binlerce askeri sevkiyat aldığını ortaya çıkardı.

 

ÇİN İLE RUSYA ARASINDAKİ TİCARET BU YIL 200 MİLYAR DOLARI AŞTI

Çin ile Rusya arasındaki ticaretin bu yıl 200 milyar doları aşarak yeni bir rekor kırdığı kaydedilen araştırmada, askeri alanda kullanılabilecek mal ihracatının geçen yılın Haziran ayından bu yılın aynı dönemine kadar üç kat daha fazla arttığı bildirildi. Molfar Global araştırma kuruluşuna göre ise savaştan iki ay önce Çinli Shantou Honghu Plastics Şirketi, Rusya'ya bin adet insansız hava aracı gönderdi. Öte yandan bu şirketin, sosyal medya ve web sitesinde kendisini çocuk oyuncakları toptancısı olarak faturalandırdığı öğrenildi.

 

 

İLGİLİ HABERLER: UKRAYNA ÇİNLİ XİAOMİ'Yİ "SAVAŞ SPONSORU" İLAN ETTİ

 

 

ÇİN VE RUSYA ARASINDAKİ BÜYÜYEN TİCARET

Araştırmaya göre 2022'nin başından 2023'ün ilk çeyreğine kadar Çinli firmalar, 50'den fazla Rus firmasına optik boru gönderdi. Bu yöndeki ithalat 2022'de bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıkarak 2.5 milyon doları buldu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 509 kişi okudu!
22/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.